11. UIT DE PERS. A. Aan het Utrechtsch Nieuwsblad van 7 October 1939 ont- leenen wij het volgende artikel van Z. Exc. Mr. J. C. Jager 1063 WAT IS EEN MARITIEME VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCH-INDIË In ruimeren, modernen zin opgevat, dient hieronder te worden verstaan elke verdedigingswijze welke boven het zeeoppervlak kan worden aangewend. Het land wacht op de publicatie van het rapport der technische commissie. In de regeeringsverklaring, die het laatste kabinet Colijn op 25 Juli van dit jaar aflegde, deelde dit mede, dat het van zijn voornemen met betrekking tot de versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië, bij de indiening der begrooting in September d.a.v. mededeeling zou doen. De verschillende denkbeelden dienaan gaande werden door een technische commissie op hunne militaire beteekenis en op de financieele gevolgen onderzocht. Het zeer spoedig heengaan van dat kabinet heeft het belet de aangekondigde voor nemens ten uitvoer te leggen, maar zij werden in zooverre door de nieuw opgetreden regeering overgenomen, dat ook deze de versterking der Indische verdediging zeer ter harte wilde nemen, doch over den modus quo de wijze waarop dit zou behooren te geschieden het rapport der ingestelde commissie wilde afwachten. Blijkens een bericht in de dagbladen van 21 September is bedoeld rapport bereids bij de regeering ingediend. Al wordt de inhoud daarvan voorloopig nog strikt geheim gehouden, wat er in de pers over verluidde is zeker belangrijk genoeg om daar thans eenige beschouwingen aan te wijden, die allereerst de gegeven opdracht aan de commissie en in verband daarmede de samenstelling der commissie betreffen. Het eerste gedeelte der opdracht luidde dat de verschillende denk beelden betreffende de versterking van de maritieme verdediging van Ned.-Indië op hunne militaire beteekenis moesten worden onder zocht. Dit doet dadelijk de vraag rijzen, wat men onder een maritieme verdediging heeft te verstaan Is dat een verdediging uitsluitend gevoerd door strijdkrachten tot de marine behoorende, of moet men die in veel ruimeren zin opvatten, zoodat elke verdedigingswijze, welke boven het zee-oppervlak kan worden aangewend, ook daaronder valt? Een juiste vaststelling van het begrip maritieme verdediging is zeker geboden, omdat dit niet het eerste zou zijn, waaraan een beteekenis gegeven wordt, die met het begrip zelf niet overeenstemt. De woorden uit Goethe's Faust Denn eben wo Begriffe fehlen, da stellt ein Wort zur rechten Zeit sich ein zijn dan maar al te toepasselijk. Zoo heeft men door een goed geleide propaganda aan het beginsel, dat de verdediging van Nederlandsch-Indië in hoofdzaak van maritie- men aard is, bij ons volk den indruk gevestigd, dat die derhalve

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 78