1191 gereedstelling van de inf. 3 dagen, in totaal rond 2 weken. S.'s conclusie is dat spaarzaamheid met de middelen moet liggen in beperking van de gelijktijdig uit te voeren opdrachten doch niet zooals mj. Gade deed in beknibbeling op de middelen, welke op het beslissende punt noodig zijn dit kost bloed. Men kan deze conclusie aanvullen wie niet de middelen bezit, welke onderwerpelijke aanvalsmethode vereischt, zie van haar toepas sing af. In A.R. 4 behandeld gnl. Marx onder den titel Artillerie bei Nacht nacht- marschen, nachtelijke stellingname in voorbereide en niet-voorbereide stel lingen en de voorbereiding van nachtelijke vuren. Het artikel brengt geen nieuws doch heeft met vele gelijksoortige verhandelingen gemeen, dat het aan de hand van de practijk stof verwerkt, welke veelal in reglementen en voorschriften geen of geen gedetailleerde behandeling vindt. Kap. Geel werkte het in I.M.T. nr. 8 op blz. 761 behandelde artikel Schutz der Feuerstellung gegen Panzerwagen in Mav. 6 voor Ned. omstandigheden uit. Verkenning, waarneming en vuurleiding. Oud res.luit. „der Luftschiffertruppe" Baidinger geeft in Fesselballon und Artillerie (A.R. 9) eenige beschouwingen waaruit blijkt, dat de kabelballon met name in den stl.oorlog groote diensten kan bewijzen aan doelvk. en vuurleiding. Men stelle zijn verwachtigen echter niet al te hoog; een goede uitvoering van de genoemde verrichtingen in de heen en weer zwaaiende gondel vereischt groote geoefendheid, te meer daar de waarnemer daarnaast nog moet letten op zijn ballon en bedacht moet zijn op eigen veiligheid hij is tegelijk bestuurder en waarnemer. Tijdens den wereldoorlog0 deed zich aan D. zijde althans bovendien nog het bezwaar gevoelen, dat de ballonwaarnemers geen artilleristen waren terwijl zij voorts ware duivels- toejagers waren, die van alle zijden de uiteenloopendste opdrachten kregen. Krijgsgeschiedenis. Res. mj. Fraysse beschrijft in R.T.C. 9 op boeiende wijze het optreden van de Fr. Artillerie Coloniale au combat de Neufchateau, een van de befaamde grensslagen op 22 Aug. 1914, welke enkele jaren geleden door den luit.kol. Slothouber in het I.M.T. werden behandeld. In genoemd gevecht verraste de 5e Kol. Brig., waarbij slechts de le afd. van het 3e Reg. Art. Col. was ingedeeld, een geheel D. res.L.K. op zoodanige wijze, dat het slechts aan de geringe doortastendheid van de linker neventroepen was te wijten, dat het D. opmarschfront niet werd doorbroken. Vermelde afd. had in die verras sing een zeer werkzaam aandeel, ondanks het feit, dat zij v.w.b. offn., kader en minderen slechts voor ongeveer 50% uit beroepspersoneel bestond. De afd.cdt. hield hiermede echter terdege rekening bij het bepalen van de wijze van optreden. Hoezeer hij in zijn opzet slaagde -blijkt wel daaruit, dat twee bijn. ieder een geheele D. afd. volkomen vernietigden en de samenwerking met de inf. zeer goed was. Desondanks was het mu.verbruik gering. Al met al een schitterend voorbeeld van goed optreden onder geheel onverwachte omstandigheden in den bewegingsoorlog. Luchtdoelartillerie. Bij een serie foto's van Waffen und Gerdte der französischen Flakartïllerie in D.L.L. S troffen wij de opmerking aan, dat men in Fr. druk doende is, het verouderde mat. te vervangen vooral op het gebied van It. gs. en ld.zln. zou een groote achterstand bestaan. Voorts wordt het personeel der Id.art. uitgerust met een anderen helm, weke beter dan het bestaande type -het gebruik der optische en acoutische instrumenten toelaat. De Fr. ld.art. is bewapend met het volgende materieel (A.R. 9).

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 103