1197 de wijze, waarop de aanvulling van verplegingsbehoeften in oorlogstijd plaats vindt, hetgeen meermalen blijkt uit de ingediende aanvragen. S. geeft in verband hiermede in groote lijnen den gang van de verpleging weer. De keukenwagen, welke tot den gevechtstrein van de eenheid behoort, krijgt dagelijks de verplegingsmiddelen voor één dag toegezonden. Het dagrantsoen bestaat uit een middag- en een avondmaal alsmede het ontbijt voor den volgenden dag. De levensmiddelen, welke heden in de „Divisionsverpflegungs- ausgabestelle" (hd.vskp.) worden uitgegeven, zijn voor overmorgen en den daarop volgenden dag bestemd. Voor de vleeschvoorziening bestaat een afzonderlijke regeling. Op welke wijze heeft nu de aanvulling plaats Een infanterie-bataljon, niet in gemotoriseerd troepenverband, heeft de beschikking over de verplegingstreinen I en II (I met paardentractie, actie-radius 15 km, II gemotoriseerd) Na ontvangst van lmn. door den bagagetrein uit de hd.vskp. beschikt de troep naast een reserve-rantsoen nog over 3 dagrantsoenen nml. 1 in den keukenwagen voor den loopenden dag, 1 op den karrentrein bestemd voor morgen en overmorgen (alleen ontbijt) en 1 op den gemotoriseerden trein bestemd voor den 3en en 4en dag. De gemot, trein ontvangt de verplegings middelen dagelijks uit de „Verpflegungsausgabestelle" en geeft deze levens middelen aan den karrentrein over wanneer deze door de afgifte van de voor morgen bestemde verplegingsmiddelen aan den keukenwagen, geledigd is. Bij de gemotoriseerde troepenonderdeelen is een met paarden bespannen bagagetrein niet bruikbaar aangezien deze de troepen niet kan volgen. Daarom zijn deze onderdeelen voorzien van bagagetreinen, welke uitsluitend uit gemotoriseerde verplegingsvoertuigen bestaan. De vrachtauto's bevatten een verplegingshoeveelheid voor 2 dagen en vullen dan ook om de 2 dagen aan. De uitgifte aan de keukenwagens geschiedt dagelijks. De lmn. worden rechtstreeks van de Ausgabestelle naar de keukenwagens vervoerd in tegenstelling met de eerstgenoemde wijze van aanvulling waar nog overgave plaats vindt van de vrachtauto's aan den karrentrein. S. wijst verder op de noodzakelijkheid van een goede samenwerking tusschen divisie-intendanten, verplegingsofficieren en verplegingstroepen. S. M. Sept. 1939 bevat een artikel over den verplegingsdienst van het Fr. Leger gedurende den oorlog 19141918 van Oberst R. Bohli. S. geeft een beschrijving van het verloop der verpleging gedurende de verschil lende phasen van den strijd t.w. het begin van den krijg, waarbij op groote schaal in eigen verpleging werd voorzien, spoedig daarop gevolgd door het systeem van aanvulling uit het achterland. Groote moeilijkheden werden ondervonden met de verpleging gedurende den strategischen terugtocht tot het tijdstip van den Mameslag. In 1915 had de uitvoering van den verplegingsdienst plaats volgens de beginselen zooals deze vóór den oorlog waren vastgesteld, hetgeen mogelijk was door de omstandigheid dat de fronten als het ware verstard waren. De aanvulling van legerbehoeften uit het achterland verliep later niet naar wensch. De „stations-magasin" beschikten in Juli 1915 over slechts enkele dagvoorraden. Bovendien gaf de samenstelling van de rantsoenen weinig afwisseling in de voeding. Om hieraan tegemoet te komen werden ver schillende aanvullende artikelen verstrekt alskastanjes, noten, sinaas appelen, thee enz. ook werd tabak verstrekt. In den zomer van 1915 werd getracht zooveel mogelijk versche groenten in het rantsoen op te nemen. Later moest worden overgegaan tot verhooging van de vastgestelde dagelijks te verstrekken hoeveelheden brood, vleesch, wijn, koffie, suiker, thee en brandewijn. Verschillende ersatz-artikelen werden ter beschikking van de troepen gesteld alsschapen- en paardenvleesch, visch, vleeschconserven, gerookt- en gezouten vleesch uit Amerika en Australië, worstwaren, visch- conserven, gedroogde groenten, rijst en zuurkool. In 1916 werden de „stations-magasin" van minder beteekenis voor de aanvulling van som mige artikelen aangezien de noodzakelijkheid bleek dat voor de leve-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 109