1198 ring van bijv. versehe groenten centralisatie noodig was. Deze groen ten werden in de groote groenten-centra verzameldParijs (Est Vilette) en Lyon (Saint Clair). In October 1916 werden dagelijks 100 wagons naar de fronten verzonden. Uiteraard werden de werkzaamheden op de G. R. (gares-régulatrices) verhoogdverpakking, verdeeling enz. Tot 1917 bevatten de „gares de ravitaillement" 1 tot 2 dagrantsoenen voor man en paard. Hierop volgde echter een regeling waarbij voor bepaalde frontge deelten depots werden opgericht waarin een voorraad diende te worden aangehouden van 8 dagrantsoenen levensmiddelen, 3 dagen noodrantsoenen, zulks met het oog op de moeilijkheden, welke zich bij de aanvulling voor deden, maar ook i.v.m. de omstandigheid dat een groote vermenging van troepenverbanden plaats vond. Het doen van bestellingen door de inten danten ingedeeld bij den aad. had geen reden van bestaan meer. Er werden treinen met hoeveelheden verplegingsmiddelen toegezonden bestemd voor bepaalde sterkten. S. merkt op dat bij de vleeschverstrekking voor het leger zich spoedig moeilijkheden voordeden. Het rantsoen was vrij hoog gesteld. Per man en per dag werd gerekend op de verstrekking van 500 g. Door de later bevolen verstrekkingen van de zgn. „supplements" kwam het niet zelden voor, dat per man en per dag een hoeveelheid van 1 kg werd verstrekt. Het betrek ken van vee uit het land had op onoordeelkundige wijze plaats hetgeen Fr. groote schade voor den veestapel heeft toegebracht. Te laat werd de begane fout ontdekt. In 1917 werd bepaald, dat de troepen in le linie zouden worden voorzien uitsluitend van bevroren vleesch, afkomstig van Amerika en Australië groote vrieshuizen waren te Marseille, Bordeaux, Le Havre voor het transport werd beschikt over een hoeveelheid van 700 koel- wagons. De troepen in 2e linie ontvingen, indien de gelegenheid zich daar toe voordeed, versch vleesch. K. Geneeskundige Dienst. The Military Surgeon, October 1939. „The medical aspects of Englands preparations for air attack" door Dale G. Field, M.C., Med. Det. 182e Inf. Mass. Guard. Bij een bezoek aan Londen in September 1938 is Field zeer onder den indruk gekomen van de enorme voorbereidingen, welke daar werden getroffen om de bevolking van deze millioenenstad te beveiligen tegen aanvallen uit de lucht. „Wij Amerikanen", zegt hij „kunnen ons, in ons gevoel van betrek kelijk beschermd te zijn tegen dit gevaar, daar nauwelijks een voorstelling van vormen". Vol waardeering spreekt hij over het werk der A.R.P. (Air Raid Precaution) en noemt haar een machtige en door de doelmatigheid van haren opbouw bewonderenswaardige organisatie, welke met haar vertak kingen tot in de verste uithoeken van het Engelsche koninkrijk doelbewust en met alle ten dienste staande middelen (radio, film, dagbladpers etc.) streeft naar een zoo hoog mogelijke opvoering der volksweerbaarheid tegen het dreigende luchtgevaar. Onder de auspiciën der A.R.P. zijn voorts een aantal handboeken verschenen, waarin goede, populair-wetenschappelijke beschrij vingen worden gegeven van de chemische en physiologisch-pathologische eigenschappen der meest gebruikelijke oorlogsgassen. Er bestaan handlei dingen voor eerste hulpverleening aan gaszieken en slachtoffers van bom explosies, voor gasverkenners en gasontsmetters, voor brandwachten en reddingsbrigades, terwijl daarnaast allerwegen cursussen worden georgani seerd, niet alleen tot opleiding van personeel ten behoeve van de plaatselijke luchtbeschermingsdiensten, doch ook voor de burgerbevolking, die op deze cursussen krijgt te hooren, wat zij in haar eigen belang bij luchtraids te doen en te laten heeft. Hoewel Engeland reeds in 1936 over een respectabel aantal gasmaskers voor de burgerbevolking beschikte heeft men in den loop der twee volgende jaren de fabricage van deze onmisbare beschermingsmiddelen dusdanig opgevoerd, dat thans vrijwel iedereen de beschikking heeft over een gasmas ker. Voor zuigelingen werd een soort overdrukapparaat geconstrueerd, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 110