1199 zoowel met de hand als met een kleinen motor kan worden bediend. Een nadeel van het burgergasmasker zou kunnen zijn, dat het slechts kortdurend tegen hoogere gasconcentraties bescherming biedtaangezien de verwachting echter gewettigd is, dat burger-personen nooit lang in een dichte gasatmosfeer zullen behoeven te vertoeven, wordt een korte beschermingsduur voldoende geacht. Lieden, van wie kan worden verwacht dat zij wèl gedurende langeren tijd aan hooge gasconcentraties zullen zijn blootgesteld (politie-agenten, gasontsmetters, manschappen van reddingsdiensten etc.) worden voorzien van legermaskers. Na een terloopsche beschouwing over schuilkelders en verplaatsbare, metalen een-persoons scherfvrije kluizen, welke in den handel verkrijgbaar zijn, doch waar noodig door de overheid ook kosteloos aan minvermogenden kunnen worden verstrekt, gaat S. vervolgens uitvoerig in op de voor de grootere bevolkingscentra ontworpen, waarlijk reusachtige evacuatieplannen. Als voorbeeld haalt hij in dit verband London aan, waar binnen één dag, indien de noodzaak daartoe aanwezig is, ruim 2.000.000 menschen naar veiliger gebieden kunnen worden overgebracht. Als beginsel is daarbij aan genomen, dat evacuatie slechts vrijwillig geschiedt. Wie blijven wil, kan blijven wie van plan is te gaan, krijgt een ticket en wordt naar een van te voren vastgestelde plaats buiten de stad gebracht. Omtrent deze plaats bestaat geen keuze, hetgeen ook zonder meer voor de hand ligt, omdat bij een dusdanig massale evacuatie het nu eenmaal uitgesloten moet worden geacht, dat met individueele wenschen rekening wordt gehouden. Voor geheel Engeland is een evacuatieschema ontworpen, dat niet minder dan 15.500.000 personen omvat, waaronder bijna 3.000.000 schoolkinderen. Verder zijn door de overheid maatregelen getroffen ten aanzien van de hospitalen in de meest bedreigde gebieden, zulks om verzekerd te zijn van een voldoend aantal vrije bedden ten behoeve van de eventueele slacht offers van luchtaanvallen. Zoodra de toestand dreigend wordt, is van hoogerhand beslist, dat uit bepaalde ziekeninrichtingen onverwijld alle ambulante patiënten moeten worden uitgeschreven, terwijl de vervoerbaren naar elders zullen worden overgebracht. Om eenigszins een indruk te geven van den omvang van dezen maatregel worden in het artikel enkele cijfers genoemd, welke betrekking hebben op een 34-tal grootere Londonsche hospitalen met een gezamenlijke capaciteit van 20.000 bedden. Bij gevaar voor luchtbombardementen zullen oogenblikkelijk meer dan 3.000 herstel lende patiënten uit deze ziekeninrichtingen worden ontslagen, terwijl er ongeveer 7000 in aanmerking komen om te worden geëvacueerd naar elders. Het behoeft wel geen nader betoog, dat al deze maatregelen een grondige voorbereiding vereischen en, willen zij slagen, tot in de kleinste bijzonder heden moeten zijn uitgewerkt. In verband met de aan een eventueelen oorlogstoestand verbonden mogelijkheden is de staf van een groot aantal hospitalen in Engeland reeds in vredestijd tot ver boven de vredesbehoefte opgevoerd. Ook aan de inrich ting der verschillende gebouwen en localiteiten bespeurt men de tendens ze zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan de eischen van een oorlog. De gebouwen van het „University College Hospital" b.v. zijn voor een groot deel bomvrij, voor een ander deel door zandzakstapelingen op eenvou dige wijze en binnen korten tijd tegen scherfwerking te beschermen, terwijl de telefoonleidingen door speciale voorzorgsmaatregelen tegen bom- en scherfwerking zijn beveiligd. Er is gelegenheid voor behandeling en verple ging van een groot aantal gasziekende chirurgische bezetting, bestaande uit niet minder dan 20 gelijktijdig werkende operatieploegen, maakt het mogelijk dat meer dan 1000 ongevallen per dag lege artis kunnen worden behandeld. Rapport sur le Xe Congres International de Médecine et de Pharmacie Militaires, et sur la 9e Session de l'Office International de Documentation de Médecine Militaire. Van 7 tot 15 Mei 1939 werd te Washington onder praesidium van generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 111