1200 Reynolds het Xe Internationale Congres voor militaire geneeskunde en pharmacie gehouden. Ondanks de dreigende onweerswolken, welke toen reeds als voorspel van de tegenwoordige catastrophe het politieke zwerk verduisterden, was de deelname zeer bevredigend. Niet minder dan 35 landen hadden officieele vertegenwoordigers gezonden. De navolgende belangwekkende onderwerpen werden in den vorm van voordrachten met daarop volgende vrije discussies behandeld le. Organisatie en taakvervulling van den geneeskundigen dienst bij expeditionnaire troepen (rapporteurs: Vereenigde Staten, Italië). 2e. De raming van verliezen op het gevechtsveld en eenige methoden tot becijfering daarvan (rapporteurs Duitschland, Vereenigde Staten) 3e. Practische verdoovingsmethoden bij chirurgische ingrepen te velde (rapporteurs: Vereenigde Staten, Brazilië). 4e. Organisatie en werking van den phamaceutischen dienst te velde (rap porteurs Argentinië, Tsjecho-Slowakije) 5e. Noodbehandeling van bovenkaaksverwondingen te velde en de daarbij benoodigde apparatuur (rapporteurs Engeland, Vereenigde Staten) 6e. Technische specialiseering van het administratieve personeel bij den geneeskundigen dienst (rapporteurs Mexico, Vereenigde Staten) 7e. De zuurstoftherapie en hare toepassing in het operatiegebied (rappor teursBelgië, Vereenigde Staten). De 9e zitting van het Office International, welke in aansluiting aan het congres van 15 tot 19 Mei te New-York werd gehouden, verheugde zich evenals het congres zelf, in een bijzonder groote belangstelling van de zijde der Amerikaansche deelnemers. Het meerendeel der sprekers waren Amerikanen. Wellicht heeft men de eerste maal, dat de vergaderingen in de Nieuwe Wereld werden gehouden, aldus tot een voor de Amerikaansche militair-medische wetenschap gedenkwaardig feit willen maken. Gedurende de bijeenkomsten van het Office werden niet minder dan 22 voordrachten over de meest uiteenloopende onderwerpen op medisch en militair-medisch gebied gehouden. In het thans verschenen voorloopige rapport zijn alleen de titels der voordrachten genoemd. Waarschijnlijk zullen binnen kort echter nadere gegevens omtrent de behandelde materie in het Bulletin International, of zooals vroeger gebruikelijk was, in de congres-handelingen verschijnen. Op voorstel van kolonel Thomann, den inspecteur-pharmaceut van het Zwitsersche leger werd besloten het eerstvolgende congres in Zwitserland te houden. Het voorloopige programma van deze in 1941 te houden bijeen komst vermeldt de volgende studieobjecten le. Eerste hulp en vervoer van gewonden met beenfracturen te velde (rapporteurs Zwitserland, Engeland, Brazilië) 2e. Kruitdampvergiftigingen gedurende zeegevechten (rapporteurs Duitsch land, Frankrijk) 3e. De rol van den militair geneeskundigen dienst met betrekking tot de gezondheidszorg der Inheemsche bevolking in de koloniën (rapporteurs Frankrijk, Nederland, Italië) 4e. Bescherming van het vliegend personeel tegen de nadeelige invloeden van versnellingen, speciaal bij het beschrijven van bochten (rapporteurs Zwitserland, Italië). 5e. Medicamenten in tabletvorm, haar voordeelen bij het gebruik voor militaire doeleinden (rapporteursZwitserland, Roemenië) 6e. De taak van den tandarts in het operatiegebied gedurende intensieve gevechtshandelingen (rapporteurs Zwitserland, Japan) 7e. Geestelijke verzorging der patiënten in militaire hospitalen zorg voor ontspanning, maatregelen tot bevordering der gezelligheid (rapporteurs Vereenigde Staten, Zwitserland). Een gevarieerd en belangwekkend programma dus, dat naar wordt gehoopt door den oorlog niet als zooveel andere goede voornemens gedoemd zal zijn om in rook op te gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 112