1202 staat het echter ten aanzien van de wijze waarop de Britten de neutralen in de tegen Duitschland gerichte „blokkade" betrekken. Op de aan dat land toegeschreven beantwoording van die blokkade met een „onbeperkten mijnen- oorlog" volgde van Britsche zijde een embargo op uit Duitschland afkomstige goederen thans is de beurt weer aan de Duitschers voor het nemen van represaillemaatregelen. Of een zoodanige mijnenoorlog inderdaad wordt gevoerd en door dat land, staat echter nog geenszins vasthelaas wel, dat hij ons binnen enkele dagen twee fraaie schepen en, wat erger is, tientallen menschenlevens deed betreuren. Japan, dat een zijner modernste schepen verloor, liet het daar niet bij en protesteerde zoowel te Londen als te Berlijn onder de mededeeling, dat het gebeurde het wel eens zou kunnen nopen, zijn afzijdige houding ten aanzien van den Europeeschen strijd te laten varen Italië deed een soortgelijk geluid hooren. Genoemde landen schaarden zich mede in de rij der naties die protesteerden tegen het Britsche uitvoerverbod van Duitsche goederen. Wat deze protesten zullen uitrichten, valt nog te bezien voor de kleine neutralen Nederland (dat voorop ging), België, Zweden en Noorwegen is het in elk geval hoopvol, dat niet slechts hun in oorlogstijd zoo weinig wegend recht in de weegschaal is geworpen, dcch ook de zwaardere macht van de groote neutralen, Italië en Japan, die Engeland niet onvoorwaardelijk gunstig zijn gezind en met welke macht het terdege rekening moet houden. Vermelden wij tenslotte nog het bevestigde noch ontkende uit Rome afkomstige bericht, dat de Russen Wladiwostok ter beschikking van de Duitschers zouden hebben gesteld en hun de helft van de aldaar aanwezige duikbooten zouden hebben overgedaan alsmede de vele geruchten over Duitsche „kapers" in den Atlantischen, Indisehen en zelfs Stillen Oceaan, dan zal het duidelijk zijn, dat de Duitsche minderheid ter zee den Britten nog veel en door de andere verhoudingen meer dan in 1914 moeilijkheden zal kunnen bezorgen. Nogmaals, de huidige oorlog moge niet beantwoorden aan de verwach tingen die het groote publiek daarvan koesterde, in feite wordt hij met reeds met felheid en groote verbetenheid gestreden. En toch is wat wij aanschouwen nog slechts het eerste begin van de worsteling op leven en dood tusschen Engeland en Duitschland, die komen moest. Het is onjuist, de schuld daarvan geheel te gooien op „Versailles" zij het aarzelend, heb ben de ex-Geallieerden zich meermalen direct of zijdelings bereid verklaard tot herziening of deze min of meer oogluikend toegestaan. Het Derde Rijk wenschte echter niets als geschenk te aanvaarden het Westen kon op den duur niet berusten in eenzijdige herzieningen de Duitsche opvatting omtrent Lebensraum moest op den duur botsen met het begrip dat het Britsche wereldrijk daaraan hecht. Wij willen in dit verband herinneren aan enkele belangrijke gebeurtenissen, waarvan de draagwijdte vaak niet in het juiste licht is gezien. 1925 Toenaderingspogingen van Locarnode periode van economischen opbloei, welke op eiken oorlog volgt, overschrijdt haar hoogste punt. 1929 Schuldregeling met Duitschland; economische wereldcrisis, welke er toe bijdraagt, Hitier den steun te doen erlangen van de Duitsche industrie. 1932 Conferentie van Ottawa. 1933 De Nazi's komen aan de macht. 1935 Duitseh-Engelsch vlootverdrag. 1936 Bezet ting van Rijnlandde economische sancties drijven Italië ondanks het „verraad van Laval in de armen van Duitschland daartegenover zoeken Egypte en Turkije toenadering tot Engeland. Spaansche burgeroorlog en Duitsch-Italiaansch anti-kominternpactDuitsch vierjarenplan. 1937 In zijn rede te Chicago neemt Roosevelt stelling tegen de dictatoren doch vooral tegen hun autarchistisch streven. Mislukking van de Duitsch-Engel- sche besprekingen (Halifax) waarvan de handelsbetrekkingen een belangrijk punt waren; heengaan van Schacht. 1938 In Maart teekent zich de Drang nach Ostenommezwaai in Engelandde hand blijft uitgestoken doch wordt gepantserd, de bewapening zet in. Engelsch-Amerikaanseh han delsverdrag. De verdere feiten liggen nog zoo versch in het geheugen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 114