1203 dat zij hier niet behoeven te worden opgesomdgenoeg is het, op te merken, dat het Westen in afwachting van het gereedkomen der pantsering noodgedwongen moest blijven berusten. De poging, in de verhoudingen wijzi ging te brengen door inschakeling van Rusland mislukte de reden daarvan is nu bekend. Ondanks de onbetrouwbaarheid van vele berichten mag dat omtrent Stalins verklaring in het Politburo van de Komintern juist worden geacht de ervaringen hebben getoond, dat de wereldrevolutie slechts kans van slagen heeft in een chaos dien te scheppen is het doel geweest van Moskou's aansluiting bij Berlijn. Dien te voorkomen is een hooger doel dat onze Koningin en den Koning van België voor oogen stond toen Zij den oorlogvoerenden Hun goede diensten aanboden om te elfder tijd te komen tot een vergelijk. Helaas was het tijdstip, waarop het aanbod werd gedaan niet gunstigvrijwel tegelijkertijd noemde Chamberlain in een rede als voorwaarde voor een vergelijk den voor Duitschland uiteraard onaanvaard- baren eisch van loslating van het huidige regeeringstelsel en had kort daarop te München op Hitier een aanslag plaats, welke aanleiding gaf tot tal van wederzijdsche verdachtmakingen, waarin ook Nederland zijdelings werd betrokken door het nog niet geheel verklaarde incident bij Venlo. Voorts schreven booze tongen het aanbod der souvereinen toe aan een poging, te ontkomen aan het lot, dat België en Nederland juist in die dagen beschoren heette te zijnook hiervan zal het rechte zoo ooit dan eerst veel later bekend worden. Wat het bemiddelingsaanbod betreft, onder dankzegging voor de goede bedoelingen meenden de oorlogvoerenden er geen gebruik van te kunnen maken. Wanneer zullen zij dat wel kunnen Hitier bereidde het volk voor op een langdurigen strijd en noemde zelfs vijf jaar, hoewel hij een snelleren afloop verwachtte. Een gelijk geluid kwam uit het andere kamp. Zooveel is echter wel zeker, dat beide partijen nog eenige inwendige moeilijkheden zullen hebben te overwinnen. Frankrijk toonde dat ,,'t kan verkeeren" Daladier krijgt meer en meer dictatoriale bevoegdheden en tracht de communisten uit te roeien, die door Duitschland worden gesteund De vroegere volks front-regeeringen zullen hiervan nimmer hebben gedroomd. De Engelsche socialisten verzetten zich tegen wat zij dictatoriale bevoegdheden van de regeering noemden en kwamen bij monde van hun leider Attlee met idealistische voorstellen voor een nieuw soort volkenbond, hetgeen op zijn zachtst gezegd wel ietwat- voorbarig is en, gezien wat er van Wilsons bedoelingen is terecht gekomen, voor de Duitschers veeleer olie op het vuur dan op de golven kan zijn. Na aanvankelijke ontkenningen berichtte ook Berlijn omtrent relletjes in Tsjechië, waaruit blijkt dat de verwijderde „blinde darm van Europa" desondanks nog aanleiding geeft tot ontstekin gen, hetgeen overigens in het geheel geen verwondering behoeft te baren het zal daar noch in Polen onmiddellijk geheel pais en vree zijn. Uiteraard tracht men dit van andere zijde op te blazen, evenals het heengaan van den Duitschen groot-industrieel Thijssen, die in industrieele kringen eens de wegbereider voor en daardoor een zeer groote steun van het Naziïsme was hetzelfde geldt ten aanzien van de „mislukking" der Duitsch-Rus- sische en Duitsch-Roemeensche overeenkomsten voor de levering van grondstoffen. Dat er moeilijkheden zijn te overwinnen zal wel juist zijn, ware het slechts op het gebied van vervoer een vraag blijft het intusschen, wat Rusland werkelijk zal kunnen leveren nu het zelf gemobiliseerd is en naar verschillende zijden gaat optreden. De onderhandelingen met Finland liepen vast en werden gevolgd door een „zenuwenoorlog". Het door de Finnen „bedreigde" Rusland waarschuwde dezen voor incidenten die, zooals na deze waarschuwing wel viel te vreezen, niet uitbleven. Men kan niet anders zeggen, dan dat de Finnen tot het uiterste zijn gegaan om, zonder hun zelfstandigheid prijs te geven, tegemoet te komen aan de zeker niet bescheiden wenschen van hun naburen. Duitschland, dat eens den stoot gaf aan de wedergeboorte van den Finschen staat, ziet werkeloos toe. Ook Engeland staat afzijdigis het, omdat het reeds de handen vol heeft of meer in het bijzonder omdat het zich tot geen prijs den Russischen beer

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 115