op eenige duizenden Amboneezen en eenige duizenden Manado- neezen. Een geheel tegenovergesteld beeld geeft Java. Oppervlakkig beschouwd valt het tekort aan personeel bij de weermacht, niet te rijmen met de volkrijkheid van Java twee derden van de bevol king van den Indischen Archipel is hier woonachtig. Java alleen kan vele millioenen mannen leveren van weerbaren leeftijd, maar alle hout is geen timmerhout. Naar veler meening is het Javaansche ras het sympathiekste, soberste en gewilligste ter wereld. Wat militaire eigenschappen betreft, hiermede is het Javaansche ras o.i. minder goed bedeeld. Het feit dat dit volk sedert eeuwen en eeuwen zoo sterk onder den invloed van vreemdelingen heeft gestaan Chineezen, Arabieren, Hindoes zonder zich cultureel, economisch of militair aan die overheerschingen te heb ben kunnen onttrekken wijst inderdaad in die richting en kan alleen verklaard worden door een zeker te kort aan solda teske eigenschappen van den Javaan. Dit is een factor welke bij de samenstelling van het leger zwaar moet wegen, willen we er bij de defensie van Nederlandsch-Indië niet moeilijk voor staan. Op het oogenblik bestaat rond de helft van het leger uit Javanen en daarmede gelijk te stellen landaarden. Al wordt ook op deze groep een zoo goed mogelijke selectie toegepast en al hebben de Javanen in het verleden bewezen, in samenwerking met andere landaarden goede diensten te kunnen presteeren, dat neemt niet weg dat zij in militair opzicht bij andere landaarden achterstaan. Zoo geven de motieven van 1919 op den keper beschouwd o.i. onvoldoende houvast meer. Het leger is sindsdien meer en meer aangepast aan een omvangrijker taak de bewapening werd uit gebreid, het geheele mechanisme is gecompliceerder geworden, maar bij al die veranderingen hadden de landaardverhoudingen taboe moeten zijn. Geen enkel steekhoudend motief heeft ooit de ontheistering van een troepensoort, die in onze krijgsgeschiedenis een naam had verworven, kunnen rechtvaardigen geen enkel offer kan te groot zijn voor het volledig herstel van de Europeesche formaties, want zonder dat herstel kan de gevechtswaarde van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger niet geacht worden aan de hoogste eischen te voldoen. Het wordt haast vermoeiend om het telkens te herhalen, maar er is geen andere uitweg. De personeelsvoorziening van het leger is in den loop der jaren van alle kanten bekeken. Er zijn proeven genomen met Afrikanen, met Chineezen, met Atjehers enz. geen dezer pogingen heeft aan de verwachtingen beantwoord. Wij kunnen niet van de eenmaal juist afgestemde landaardverhouding van Europeanen en niet- Europeanen afwijken. Dit mengelmoes is historisch gegroeid en heeft bewezen hooge gevechtswaarde te bezitten. Verwonderlijk is dat nietin de militaire samenleving worden persoonlijke eigen schappen steeds hoog gewaardeerd en de natuurlijke wedijver 1102

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 14