het bataljon de bataljonsreserve. In onze verhoudingen zal de grootste plaatselijke reserve gevormd worden door het bataljon in regimentsreserve, daar in divisieverband optredende de plaat selijke reserve van de divisie als regel tevens de algemeene reserve zal vormen. Aansluitende op de hiervoren gegeven algemeene beschou wingen, kunnen dus de aan de plaatselijke reserves op te dragen taken als volgt worden geformuleerd a. door middel van de manoeuvre (overvleugeling en/of omvat ting) veronzijdigen van vijandelijke weerstanden, welke de voorwaartsche beweging van de voorste afdeelingen remmen en die door deze afdeelingen niet kunnen worden gebroken b. de aflossing of vervanging dan wel versterking van een voor gelegen afdeeling, welker gevechtskracht is geschokt of gebro ken door 's vijands wapenwerking dan wel om de aanvals richting van deze troepen te herzien, indien deze gedurende het gevecht verloren mocht zijn gegaan c. openingen, ontstaan gedurende den aanval tusschen twee onderdeelen opvullen, indien althans deze openingen gevaar opleveren voor het welslagen van den aanval d. door middel van vuur weerstand bieden aan - vijandelijke tegenstooten of tegenaanvallen een bedreiging van een open flank van de voorgaande onderdeelen e. het succes uitbuiten bij de doorvoering van den aanval, zoowel in de phase na het binnendringen in de stelling als in een later stadium bij het inzetten van de vervolging in geval van tegenslag het bereikte terrein krachtig verdedi gen, zoodoende tevens een opname-stelling vormende voor de terugvloeiende voorste troepen. Zooals uit bovenstaande taakomschrijving moge volgen, komt het dynamische element bij de reserves in den aanval sterk naar voren. Slechts in de gevallen, waarin de reserve een vijandelijke bedreiging het hoofd moet bieden, hierboven genoemd onder d en komt het afstootend vermogen van de ingedeelde vuurwapens op den voorgrond te staan dan moet de reserve onverwijld een vuurfront vormen. De reserve in den aanval vormt dus in de hand van den commandant het middel tot de manoeuvre manoeuvre in dit verband wil niets anders zeggen, dan de samenkoppeling van vuur en beweging, ten einde den vijand tot op korten afstand te kunnen naderen, waarna de stootkracht het resultaat moet bren gen (handgemeen). De hiervoren gegeven taakomschrijving bepaalt tevens in hoofdlijnen de plaats en de wijze van opstelling van een reserve, daar deze afhankelijk moeten worden gesteld van het beantwoor den aan de gestélde taken, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat niet al deze taken steeds even belangrijk zijn. 1111

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 23