en G.V.I. (oud) punt 65(1)]. Het zal kunnen voorkomen, dat ten gevolge van dit doordringen de zich zijwaarts bevindende vijan delijke weerstanden den tegenweer opgeven, hetzij door het moreele effect den aanvaller in den rug te weten, dan wel ten gevolge van de wapenwerking van de doorstootende afdeeling, welke zich op de weerstanden doet gevoelen. Aan den anderen kant liet de oorlogspractijk vele malen zien, dat deze weerstanden juist hardnekkig stand bleven houden, op deze wijze den zich in front bevindenden aanvallenden afdeelingen de verdere voorwaart- sche beweging ontzeggende. Het is nu de taak van den comman dant van eenig onderdeel, zoo spoedig mogelijk de beschikbare reserve in de gemaakte opening te laten volgen, om het succes uit te breiden en de bres te verbreeden [A.T.V. II, punt 142(4) en (5)]. Deze reserve-afdeelingen zullen zich nu moeten wenden tot de nog stand houdende verdedigende weerstanden om deze door haar actie te doen vallen, waarna de nevenafdeelingen op haar beurt eveneens voorwaarts kunnen gaan. Het principe van deze manoeuvre geldt zoowel voor de reserves in eerste linie als voor de reserves in grooter verband. 1) Het hierboven beschreven gebruik van de reserves vindt niet alleen bij den aanval zelf plaats, doch evenzeer bij de inleidende gevechten gedurende den naderingsmarsch, zoodra op vooruit geschoven weerstanden wordt gestooten. Onder deze omstandig heden moet onverwijld in breed front worden opgerukt om deze weerstanden door frontaal en overvleugelend optreden te ver- onzijdigen en ook dan zullen de plaatselijke reserves moeten worden ingezet om de overvleugelende actie van de voorste afdee- 1113 b Liddell Hart bepleit, dat de verwijding van de in 's vijands stelling gemaakte opening in verhouding tot de diepte van de binnendringende eenheid dient te geschieden. Hiertoe raadt hij de volgende methode aan 1. de voorste afdeeling (sectie), die een opening vindt of maakt in 's vijands stelling, stoot recht in front door, zoo lang zij ondersteund wordt docr de reserve-afdeeling van de eenheid, waartoe zij behoort (cie.reserve) 2. de eenheden, welke zich links en rechts van de binnendringende afdee ling bevinden (neven-cien.) zenden onmiddellijk haar reserves door de gemaakte opening heen deze reserves vallen den ter weerszijden van de opening standhoudenden vijand in de flank aan, vernietigen zijn weerstand en verwijden op deze de reeds gemaakte opening 3. de meer achterwaarts geplaatste reserves (bataljons- c.q. regiments reserves) gaan onmiddellijk voorwaarts door de nu verbreede bres in 's vijands stelling en nemen den aanval van de oorspronkelijke voorste afdeelingen over, daar ondertusschen kan worden aangenomen, dat de aanvalskraeht van deze afdeelingen is uitgeput en zij voor, in de diepte van 's vijands verdedigende stelling zich bevindende, weerstanden, de voorwaartsche beweging hebben moeten staken 4. de oorspronkelijke voorste afdeelingen worden vervolgens in reserve genomen en volgen op deze plaats de hernieuwde aanvalsbeweging (dus een „passage de ligne", welke plaats vindt na het binnendringen in 's vijands stelling).

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 25