benden tegenstander is het uitgesloten te achten, dat de voorste aanvalsafdeelingen in één run 's vijands stelling kunnen door dringen, zoodat dus de „passage de ligne" moet worden voor zien en van te voren dient te worden bevolen. Bij den aanval in het ontmoetingsgevecht kan een grootere wissel worden ge trokken op het doorstootvermogen van de voorste afdeelingen en zal de „passage de ligne" desnoods incidenteel kunnen worden geregeld. De vervanging van de voorste afdeelingen, zonder dat de om standigheden, welke tot aflossing kunnen leiden, aanwezig zijn, geschiedt op nagenoeg overeenkomstige wijze. Deze vervanging zal in den regel slechts plaats hebben, wanneer de aanvalsrich ting bij de afdeelingen in voorste lijn verloren is gegaan en hierdoor gevaar voor het slagen van den aanval ontstaat. Troe pen, welke eenmaal in het gevecht zijn gewikkeld kunnen nagenoeg niet meer van richting veranderenbij een poging daartoe loopt men het risico van den chaos. Om deze redenen is het dan beter een nieuwe afdeeling in te zetten met het juiste aanvalsfront, waarna de aanvankelijke voorste afdeeling in reserve wordt genomen. De versterking van de zich in voorste lijn bevindende troepen kan slechts in een zeer bijzonder geval noodzakelijk zijn, b.v. indien geen reserve-af deeling beschikbaar is voor aflossing of vervanging. In den regel zal de laatstgenoemde methode veel meer aanbeveling verdienen. Versterking mag nooit plaats vin den ten opzichte van afdeelingen, die in front zijn vastgeloopen dit leidt nimmer tot het beoogde doel doch verhoogt onherroepe lijk het aantal verliezen In dit geval dient de reserve de afdee ling, welke succes heeft, te volgen ten einde overvleugelend of omvattend te worden ingezet op de wijze als hiervoren ad a. is besproken. ad c. openingen, ontstaan gedurende den aanval tusschen twee onderdeelen, opvullen, indien althans deze openingen gevaar op leveren voor het welslagen van den aanval. Niets steeds zal het noodzakelijk blijken te zijn, deze gedu rende den aanval ontstane openingen door reserve-afdeelingen te doen opvullen. In vele gevallen zal men kunnen volstaan met het vuur van eenige automatische wapens. Niet worde vergeten, dat door het inzetten van de reserve de betrokken commandant zijn middel tot de manoeuvre uit handen geeft, waardoor hij tevens niet meer in staat is eenmaal verkregen succes uit te buiten. Zoo lang dus door een anderen maatregel aan het euvel kan wor den tegemoet gekomen, spare men de reserve. ad d. door middel van vuur weerstand hieden aan vijandelijke tegenstooten of tegenaanvallen een bedreiging van een open flank van de voorgaande afdee lingen. 1115

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 27