werden genoodzaakt, door 's vijands vuur gedwongen, al spoedig de voorwaartsche beweging te staken en zich ter plaatse vast te zetten. Kort vóór de Duitsche stelling, waar deze den weg Sebon- courGrougis sneed, bevond zich een verlaten groote dorsch- machine, waardoor een smalle vuurarme zone vóór het vijandelijk front was ontstaan. Van deze gelegenheid maakten enkele man schappen gebruik om terrein te winnen, waarbij tevens werd vastgesteld, dat de versperring op den weg werd gevormd door een verplaatsbare hindernis. Een luitenant en een sergeant wisten de hindernis te bereiken, en omver te werpen, ten koste van eenige verwondingen. Onderdeelen van de 5e compagnie drongen nu door de gemaakte opening naar voren, bereikten de Duitsche loopgraaf, zuiverden en bezetten deze ter weerszijden van den weg. Ondertusschen had de commandant van de 3e compagnie dit succes waargenomen hij liet door zijn mitrailleurs een krachtig vuur in front afgeven en zond een ordonnans naar zijn rechter ondersteuningssectie met opdracht, om gebruik makende van de vuurdekking die de dorschmachine bood, in de gemaakte bres voorwaarts te gaan en de actie van de 5e compagnie te steunen. De ordonnans bereikte zijn doel niet, hij werd gedood. De com mandant van de reserve-sectie had echter reeds zijn kans gezien en handelde nu op eigen initiatief geheel volgens de inzichten van zijn compagniescommandant. Hij drong met zijn sectie door de bres heen, vermeesterde twee Duitsche mitrailleurs en zette de zuivering van de loopgraaf in noordelijke richting voort. Hierdoor konden de beide voorsectiën van de 3e compagnie weer de voorwaartsche beweging hervatten, waarna zij het aan valsdoel bereikten en de bezetting gevangen namen. Kort daarna kon ook de tweede compagnie haar aanvalsdoel nemen, dank zij de actie van de nevencompagnieën. II. De aanval op 17 October 1918 op Marchavenne. Op 17 October 1918 zette het 12e Fransche regiment infanterie, in samenwerking met andere eenheden, den aanval op de Duitsche stellingen voort. De aanval werd ingezet bij het aanbreken van het daglicht en werd gesteund door krachtig artillerievuur. Het 12e regiment, dat reeds geruimen tijd in het gevecht was, had zware verliezen geleden de troepen waren vermoeid, de onder deelen ver beneden de organieke sterkte. Bij dezen aanval was door den regimentscommandant uit de restanten van het 2e en 3e bataljon een nieuw bataljon geformeerd, ter sterkte van ongeveer 7 officieren en 250 minderen. De batal jonscommandant had, gezien de geringe sterkte van zijn eenheid en den physieken toestand van de troepen, slechts een gering vertrouwen in het te behalen succes. Zijn compagniescomman danten waren echter ervaren aanvoerders, die reeds langen tijd 1121

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 33