V. SLOTBESCHOUWING. Het gevecht eischt in de eerste plaats den inzet van een hoe veelheid vuurorganen en van een zoodanige stootkracht in front, dat een juiste verhouding wordt geschapen tusschen de breedte van het gevechtsfront, den aard van de te voeren actie (aan val in het ontmoetingsgevecht of op een stelling, verdediging, vertraging, enz.) en de terreinsomstandigheden, alle bezien in het licht van de hedendaagsche gevechtsvoering. Wil een toe te brengen slag hard aankomen, dan slaat men niet met een stok doch liever met een moker moet een harde slag worden opgevangen, dan versterkt men de plaats, waar de slag zal neerkomen dan wel, indien men deze plaats niet kent, houdt men het versterkingsmateriaal bij de hand. In tactischen zin zit hierin besloten het beginsel van het economisch gebruik van de beschikbare middelen, van de vorming van een zwaarte punt, van het leggen van den hoofddruk. Kort samengevat kan dit beginsel dus t.a.v. de groepeering van de strijdkrachten als volgt worden geformuleerd „kracht eischt diepte". Dit kan al leen worden verkregen door een ver doorgevoerde diepte- groepeering van reserve-afdeelingen, welke telkens weder op haar beurt de taak van de voorgaande afdeelingen moeten vol tooien, overnemen of beschermen. De moderne bewapening, welke tot nieuwe tactische metho den heeft geleid, heeft t.a.v. deze dieptegroepeering een vicieu- zen cirkel doen ontstaan. De krachtige hedendaagsche bewape ning, welke in de eerste plaats het afstootend vermogen en dus de verdediging is ten goede gekomen, heeft geleid tot de con structie van krachtiger offensieve wapens, die in groote diepte gegroepeerd moesten trachten in 's vijands stelling door te stooten. Deze nieuwe offensieve wapens, over een groote diepte ingezet, noopten den verdediger tot een zeer vergaand systeem van verdediging in de diepte, ten einde de aanvalsgolven van den aanvaller in opvolgende stellingen te kunnen opvangen om deze ten slotte te pletter te doen loopen. Hier sluit de cirkel, waaruit kan worden afgeleid, dat in het moderne gevecht de taak en het gebruik van de reserves mede tot de essentialia van de gevechtsvoering behooren. „Vieux principes, méthodes nouvel- les"ook ten aanzien van reserves, woorden van gulden waarheid 1124 Geraadpleegde bronnen. 1. A.T.V. II. 2. G.V.I. oud en nieuw. 3. Infanterie-reglement Nederland (I.R. II A en I.R. II B). 4. C. J. A. VAN DER HEEM Tactiek der infanterie. 5. Reglement de l'Infanterie. Combat. 6. Truppenführung. 7. LIDDELL HART. Infantry of to-morrow. 8. Infantry in battle (uitgave van Infantry Journal). (Slot).

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 36