den marschweg een batterij moeten worden opgesteld op 900 m naast den weg. Behalve dat dit door terreinsomstandigheden lang niet altijd mogelijk zal zijn, zal dit bovendien als regel veel te veel tijd kosten. Zijn dus geen zijwegen aanwezig, dan zal dit geschut vrij dicht naast den marschweg moeten worden opge steld, in welk geval, in verband met het veel grootere schootsveld van deze batterijen en in verband met het feit dat zij niet bestemd zijn voor de aanvallen in scheervlucht (dus vrijwel geen kans op treffen van eigen troepen), indeeling van 1 batterij aan één zijde van den marschweg voldoende kan worden geacht. Is echter opstelling op 900 m naast den weg mogelijk, dan verdient dit verre de voorkeur, doch in dat geval moet aan elke zijde van den marsch weg een batterij worden ingedeeld. Door het groote schootsveld behoeft geen rekening te worden gehouden met de breedte van de te overschrijden strook en is dus voor elke breedte 1 batterij voldoende. Moeten meer open terreinen achter elkaar worden doorschreden, dan zal over het dubbele aantal batterijen moeten worden beschikt, welke dan echelonsgewijze van stelling moeten veranderen. Uit het voorgaande volgt dat voor de beveiliging van een mar- cheerende colonne ten hoogste 4 batterijen licht 4 cm luchtdoel geschut noodig zijn, hetzelfde aantal dus, dat voor de bescherming van achter het front gelegen vaste objecten werd noodig geacht. Is de te beschermen colonne zoo lang dat zij meer dan een open terrein achter elkaar beslaat, dan zullen naar verhouding meer 4 en 2 cm luchtdoelbatterijen moeten worden ingedeeld. F. De verbindingen van de luchtdoelartillerie van het veld leger Luchtbewaking. De verbindingen van de bij het veldleger ingedeelde luchtdoelartillerie vragen de bijzondere aandacht. Waar het geheele optreden der luchtdoelartillerie op snelheid is gebaseerd, spreekt het vanzelf dat bij het in stelling komen niet kan worden gewacht op het aanleggen van, zij het ook nog zoo korte telefoonverbindingen. Daarom moet in eerste instantie kun nen worden beschikt over een radiotelefonie-zend-ontvang-instal- latie, bij de batterij voorzien van een luidspreker (voor het geven van „luchtgevaar")bij voorkeur met bijv. 3 vaste golflengten, zoodat afstemmen niet noodig is, en gemonteerd in een autolette of zijspan. Is te verwachten dat de opstelling van langeren duur zal zijn, dan kan daarnaast onmiddellijk worden begonnen met het aanleggen van een telefoonverbinding (dubbellijn)Moet veel van stelling worden veranderd, zooals bij het beveiligen van een marcheerende colonne, dan is het aanleggen van telefoonverbin dingen natuurlijk uitgesloten. Voor de verbinding van den afdeelingscommandant met de batterij commandanten behoeft bij het middelbare luchtdoelgeschut 1130

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 42