bruggen afstanden betrekkelijk kort zijn, en de te verzenden berichten nimmer spoedberichten zullen zijn, zoodat deze ver binding waarschijnlijk wel met motorordonnansen kan geschieden. Wordt hier geen genoegen mee genomen, dan dient, zooals reeds te voren werd opgemerkt, per batterij over 10 km dubbellijn te worden beschikt, dan wel moeten extra radiostations worden ingedeeld. G. Indeeling van luchtdoelzoeklichten. Zooals reeds in den aanvang van dit hoofdstuk werd opgemerkt, zal de bij het veldleger ingedeelde luchtdoelartillerie dikwijls objecten moeten verdedigen als stationsemplacementen, bruggen e.d., objecten dus, welke aan een grooten verkeersweg of spoor weg zijn gelegen, en daardoor voor de aanvallende vliegtuigen vrij gemakkelijk te vinden zijn, ook 's nachts. Daarom is de indeeling van luchtdoelzoeklichten bij de mobiele luchtdoelartillerie van het veldleger noodzakelijk. Indien we weer de verhouding aannemen van 41/2 zoeklicht per batterij, en rekenen op 4 middelbare en 4 lichte 4 cm batterijen, dan komen we op (4 4) X 4% 36 zoek lichten, in te deelen in 12 secties a 1 verkennend en 2 vervolgende zoeklichten. Indien 2 objecten moeten worden verdedigd kan dit aantal in 2 X 6 secties worden gesplitst, zoodat ook in dat geval 's nachts nog een redelijke doel verkenning en -verlichting kan worden verkregen. Evenals bij de middelbare luchtdoelartillerie bestemd voor de verdediging van vaste objecten is het bij deze geschutsoort noodig overdag de beschikking te hebben over luistertoestellen van groot vermogen, ten einde de groote schootsverheid van dit geschut zooveel mogelijk te kunnen uitbuiten. H. Samenwerking met jachtvliegtuigen. In het vorige hoofdstuk zagen we reeds dat de samenwerking tusschen luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen bij de verdediging van vaste objecten op groote moeilijkheden stuitzooveel te meer geldt dit te velde, waar als regel geen vaste luchtverdediging's- kringen bestaan. Slechts bij een langdurigen stellingoorlog zou een systeem kunnen worden toegepast, zooals bij de verdediging van vaste objecten wordt gebruikt. Treden dus op of nabij het gevechtsveld jachtvliegtuigen op, welke binnen het bereik van de eigen luchtdoelartillerie kunnen komen, dan zal de luchtdoelartillerie tijdig dienen te worden gewaarschuwd en haar vuur tijdelijk moeten staken. Omgekeerd zullen de jachtvliegtuigen steeds nauwkeurig op de hoogte moeten worden gebracht en gehouden van de opstel lingsplaatsen en de stellingveranderingen van de luchtdoelartil lerie. 1133

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 45