worden geschakeld. Is een electrisch lichtnet aanwezig, dan kan van den transformator worden gebruik gemaakt, doch is dit niet het geval, dan moet het motoraggregaat worden gebruikt, hetwelk een zeer hinderlijk lawaai oplevert, indien het te dicht bij het vuurleidingstoestel wordt geplaatst. Ten einde ontoelaatbaar stroomverlies te voorkomen mag de stroombron ook weer niet te ver van het vuurleidingstoestel zijn verwijderd de juiste afstand hangt natuurlijk af van de gebruikte installatie. Uit het vorenstaande volgt dat het zeer gewenscht is den motor in een zooveel mogelijk geluiddicht onderkomen op te stellen. De bij sommige lichte batterijen in gebruik zijnde koers- en snelheidsbepalers, ook wel meettoestellen genoemd, zijn eigenlijk evenmin aan een bepaalde plaats gebonden. Zooals de naam reeds aangeeft, bepalen deze toestellen den koers (richting) en de snel heid van het doel, welke gegevens telefonisch worden overge bracht naar de stukken, die ze instellen op hun „correcteurs" en verder direct op het doel richten. De koers- en snelheidsbepalers echter kunnen hun metingen pas aanvangen nadat met behulp van een afstandmeter de afstand is bepaald1). De opgemeten afstanden moeten regelmatig worden doorgegeven naar het meettoestel, zoodat meettoestel en afstand meter dicht bij elkaar moeten worden opgesteld. Na het voor gaande zal het wel duidelijk zijn, dat indien de afstandmeter slechts 25 m buiten de batterij wordt opgesteld, en dus 25 m van het dichtstbijzijnde stuk en minstens 25 15 40 m van het verst af staande stuk is verwijderd, er in de schietgégevens opzet telijke fouten worden gebracht, welke ontoelaatbaar zijn, daar bij de hier bedoelde batterijen als regel slechts met schokprojectielen wordt gevuurd. Het is dus noodzakelijk, dat de afstandmeter zoo dicht mogelijk bij de stukken staat, en, zooals in het bovenstaande werd aange toond, verdient het de voorkeur, indien het meettoestel daar vlak bij staat. Nu zullen bij zeer geringe elevaties deze vuurleidings instrumenten in bepaalde schootsrichtingen doode hoeken ver oorzaken voor de stukken (de eigen bediening loopt gevaar)Even zeer echter is dit het geval voor de stukken onderling. Om het aantal doode hoeken zooveel mogelijk te beperken verdient het dus aanbeveling deze vuurleidingsinstrumenten op te stellen in de lijn tusschen twee stukken, omdat daar toch al doode hoeken zijn, veroorzaakt door het andere stuk. De stukken opgesteld in een driehoek. Zooals in de voorgaande hoofdstukken reeds werd vermeld, dienen het lichte 2 cm luchtdoelgeschut en de luchtdoelmitraïlleurs 1136 b Wel kan natuurlijk, indien het meten van den afstand om de een of andere reden niet mogelijk is, de afstand worden geschat, hetgeen natuur lijk vrij onnauwkeurig is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 48