wordt besteed aan het opvoedkundig gedeelte De mogelijke tegenwerping, dat deze wijze van onderricht ,,te hoog" gaat, is niet juistzelfs worden voor de onontbeerlijke afwisseling in de stof van het onderwijs van tijd tot tijd onderwerpen aangeroerd, welke den toehoorders laten zien, dat er nog meer „te koop" is. Zoo wordt bijv. soms de vraag gesteld hoe ver de zon weg is en een korte uitleg over de grootte van de sterrenwereld hieraan vastgeknoopt en gesteld tegenover de gewone en de microscopische wereld en wordt bij de besmetting van water door typhuskiemen de kringloop van den regen via rivier, zee en wolken verteld. De mate van aandacht blijkt uit de resultaten J)En wat mis schien meer zegt, de bemoeienis van den officier van gezondheid met de recruten heeft de volle instemming en waardeering van de officieren van het bataljon gekregen, evenals die van de onderof ficieren, de meerderen bij wie hoofdzakelijk het practische gedeelte van de opleiding berust. De resultaten zijn natuurlijk niet, dat een soldaat in korten tijd een karaktervol mensch wordt. Dit is een onmogelijke eisch. Maar hij kan in korten tijd wel meer inzicht en bezieling krijgen en bij continue opleiding in dien geest soldaat worden met meer zelf- beheersching en tucht. Speciale aandacht van een ieder meenen wij dan ook te mogen vragen voor de nieuwe fuseliers, na het africhten geplaatst bij de veld- en garnizoensbataljons. In dit verband moge tevens de aandacht worden gevestigd op de „kort- verband-recruten". Bij hun opleiding zal naar onze meening het parool dienen te zijn „parate kennis bijzaak, militaire opvoeding hoofdzaak". Bij een depót is het vorenstaande gemakkelijker door te voeren dan bij een veldbataljon. Maar evenals bij het opvoeren van de hygiënische tucht, gaat het niet om de quantiteit van de uitvoering, doch om het principieele van de toepassing. Met kleine variaties zijn bovengenoemde woorden evenzeer te gebruiken voor de oudere soldaten. Deze zijn moeilijker beïnvloedbaar dan de jon gere, en daarom is het zoo gewenscht dat het systeem van opvoe ding overal in toepassing wordt gebracht, opdat de bij het depót gelegde basis niet verloren gaat, doch gebruikt wordt voor den verderen opbouw. Voor dengene, die aan zijn capaciteiten twijfelt, kan gelden de uitspraak van Ducimus „opvoeding is niet een kwestie van hoe kan ik het doen, doch wat kan ik doen". Onont beerlijk is, dat het woord met kracht van overtuiging wordt gespro ken. Ervaring leidt gaandeweg tot de meer efficiënte keus van woorden en voorbeelden. Niet de quantiteit, doch de qualiteit der woorden is de hoofdzaak. b Daartoe behoort ook het resultaat van de in begin 1938 ingezette „campagne" tegen drossen. Den recruten werd het minderwaardige, c.q. het onbedachtzame, hiervan voorgehouden, met gevolg dat drossen nu veel min der veelvuldig voorkomt 1151

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 63