Andere landen gebruiken tot dit doel het middel „propaganda". Dit kan in zijn toepassing ontaarden, behoeft zulks echter geens zins het beginsel is psychologisch geheel juist. De waarde van banden van aanhankelijkheid en trouw is onschatbaar groot, zeker in den huidigen tijd. In dit verband moge geciteerd worden uit een artikel van Marcus, I.M.T. 1923, „Inheem- sche militie, getoetst aan Fransche ervaring". M.i. is de strekking dezer woorden het overdenken ten volle waard. Wij kunnen ons niet zoo klein houden, dat wij onopge merkt blijven. Het „se faire aimer" aan den anderen kant, gelukt nu eenmaal niet door daden alleen iets anders moet kleur en warmte eraan geven. Wie de gave daartoe heeft, is bevoordeeld wie haar mist, kan toch trachten het beoogde, waardevolle doel te bereiken door doelbewust zijn menschenkennis in het geding te brengen. In de eerste plaats op school, inzake de onderwijsmetho den en voorts de volwassenen trachten te beïnvloeden en tot goede staatsburgers te vormen. Voor een leger is zulks alzoo waardevol, zoo niet onmisbaar. Aan deze staatszorg kan echter ook een ieder individueel deelnemen zeer zeker de officier in zijn dienst, de militaire opvoeding van den soldaat. 1154 „Het Latijnsche ras bezit gaven die het Germaansche mist. Hoe kort toefden hier de Portugeezen, hoe diep drukten zij hun stempel. „Ils ont la main dure, les Espagnols". De autochthone bevolking van Zuid-Amerika, Cuba en de Philippijnen werd en bleef Spaansch, in taal, in godsdienst en in cultuur. Soedan-Negers noemen zich trotsch „Moi-Franci". De oud G.G. Lanessan zei„Les Frangais ont malgré des défauts graves le don de se faire aimer" en „men vervalt bij ons licht in uitersten of hoog en stijf bij het on beschofte af of wel kleffe vereering met wegcijfering van eigen ras. De Franschen hebben hun pupillen tot Franschen opgevoed, trotsch tot „la grande nation" te behooren en Fransch voelend daarentegen hebben de Nederlanders altijd talentvol hun natie klein weten te houden", en LITERATUUR Een troepenofficier Ducimus Den Ouden Ducimus Calicher Goahead Robert Drukker Tabbers Paideia IMT. 1898 Onze Inlandsche fuseliers. 1901 Militaire opvoedkunde. 1902 Militaire tucht. 1904 Opvoedkundige beschouwingen over recru- ten-opleiding. 1915 Zingen in het leger. ONIOV.1917 Dienen. Eerst leiden, dan beoordeelen. Zingen in het leger. Karaktervorming. IMT. 1918 Nog een Javaansch marschlied. ONIOY. 1919 Opvoeding tot persoonlijkheid. Het standpunt van de persoonlijkheid van den officier-opvoeder. De ware discipline in het leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 66