borgen hield, werd de patrouille, bij kpg. Sebadoe gekomen, plotseling uit verschansingen waarin Chineezen en Dajakkers zich bevonden, beschotenzij moest terugtrekken. De Europeesch fuselier Van clen Berg Nr. 16923 moest zwaar gewond in 's vijands handen gelaten worden. Nadat op 3 Januari 1885 een verkenningspatrouille bij Mamie zoodanig uit het bosch was beschoten, dat zij moest terugtrekken waarbij de Kapitein der Infanterie A. J. Tengbergen werd gewond, stootte op 6 Januari d.a.v. een patrouille van 30 man onder den lsten Luitenant-Adjudant L. T. H. Cranen in de omgeving van Theo Toe Kong op dezelfde bende, waarbij de Europeesch sergeant A. H. Schwartz Nr. 12698 sneuvelde en de patrouillecommandant en 3 Europeanen werden gewond. Doordat onze patrouilles herhaaldelijk met verliezen waren teruggeslagen werden de Chineezen steeds driester in hun optre den en vielen zij de vivrestransporten tusschen Ko Phiang en Mandor herhaaldelijk aan. Zoo had een transport op 20 Januari 1885 2 gesneuvelden n.l. den Europeeschen fuselier Schoonheere Nr. 4923 en den Inlandschen fuselier Bangoeloeng Nr. 9269 alsmede 3 gewonden. Bij een transport van 24 Januari 1885 sneuvelde de Europeesch fuselier Ramel Nr. 9606. Op 25 Januari d.a.v. werd wederom een vivrestransport over vallen. Hierbij sneuvelden de Europeesch korporaal De Bruyn Nr. 14788, de Europeesch fuselier Segalas Nr. 1157 en de Inlandsc'h fuselier Batong Nr. 9152. Later overleed nog de zwaar gewonde Inlandsch fuselier Inan Nr. 13915. De 1ste Luitenant E. van Dijk overleed gedurende dit transport aan zonnesteek. De naam Simoel, welke op de gedenknaald voorkomt, duidt op den fuselier Simoel Nr. 13976, die bij een aanval op den stoomer „Emanuel" op reis van Pontianak naar Mentidoeng, werd gewond en daarbij, over boord vallende, in de Mempawa rivier verdronk. De Controleur van Mempawah F. van Braam Morris trachtte met opgekomen Dajaks en een detachement militairen het op 27 Januari te voren verlaten buitenwerk bij Mentidoeng op de Chi neezen te heroveren. De poging mislukte, waarbij de Controleur sneuvelde, de Europeesch fuselier Zuurveen Nr. 5994 zwaar ge wond raakte (hij overleed op 7 Februari d.a.v.) en de Inlandsch fuselier Sajat gewond werd. Op 8 Februari 1885 had een verkenning plaats door een colonne van 100 bajonetten en 2 mortieren van Mandor naar Theo Toe Kong. Op een kwartier afstand van deze plaats werd de troep uit eene in het bosch gelegen versterking hevig beschoten waarbij de Inlandsch fuselier May Nr. 90561 werd gewond en later overleed. 1094

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 6