met een verlies van een 20.000 man weer op haar uitgangspunt teruggekeerd. Het meeste succes hebben de troepen op den w.-vleugel bereikt, die deels op korten afstand van ChangSha geland werden (3 e Div.), deels in het vlakkere terrein op den o.-oever van het meer langer hun voertuigen hadden kunnen meevoeren. Op 20 km van ChangSha slaagden echter ook de vooruitgeschoven colonnes er zonder den steun van artillerie en tanks, welke zij wegens de vernieling der wegen hadden moeten achterlaten, niet meer in de tegenaanvallen der Chineezen af te slaan ook zij moesten terug. Wat de Japansche spokesmen ook mogen beweren, de Japan- sche troepen hebben hier een échec geleden, want zij hebben niet alleen zonder iets te bereiken duizenden soldaten en veel materieel verloren, doch zij hebben opnieuw aan prestige ingeboet en het moreel der Chineezen, bij wie personeele verliezen veel minder beteekenis hebben, verhoogd. Welke zijn de oorzaken van dit échec Tenzij de Japanners slechter vechten dan voorheen, en er is geen reden dit te onderstellen, kan de eenige verklaring zijn, dat de Chineesche soldaten thans zooveel beter vechten. Dientengevolge zouden de Japanners niet meer tegen de groote numerieke sterkte der Chineezen op kunnen, zoo zij niet tenvolle gebruik kunnen maken van hun superieure uitrusting (scheeps- artillerie, veldartillerie, tanks en pantserauto's). Dat betere vech ten der Chineezen bestaat dan vooral daarin, dat zijn hun vrees voor flank en rug overwonnen hebben, en niet meer hun strate gische stellingen prijsgeven zoodra de aanvaller die omtrekt of doorbreekt. Zij hebben het zwakke punt ontdekt in de Japansche doorstoot- en omtrekkingsstrategie, n.l. hun verbindingen en ver breken die in den rug des vijands, tengevolge waarvan deze genoopt wordt door gebrek aan verplegingsbehoeften en de onmo gelijkheid zijn gewonden af te voeren, tot een onvrij willigen terug tocht, die de kiemen van een débacle in zich draagt en onder alle omstandigheden slechts met groote verliezen kan worden volbracht. Voor de Chineezen moet deze tactiek zeer welkom zijn. Het geeft hun gelegenheid met kleinere afdeelingen te werken en onder leiding van jongere officieren, die een betere opleiding voor deze taak hebben gehad dan de hoogere officieren voor de strategische aanvoering. Ook leent het geaccidenteerde terrein waar thans gevochten wordt, zich bij uitstek voor deze tactiek, in tegenstel ling met dat der vlakten tusschen de YangTze en de Gele rivier, waar in '38 gevochten werd. ShangHai, 6 November 1939. 1162

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 74