Hoewel het voorstel blijkens mededeeling van de betrokken regeeringen zal worden „bestudeerd", wordt de kans op succes van deze bemiddelingspoging niet hoog aangeslagen. Een ongun stige invloed hierop werd wellicht mede uitgeoefend door den bom aanslag, welke in den historischen Ratskeller te München op 8 November plaats vond, doch waarbij het hoofd van den Duitschen staat op wonderlijke wijze gespaard bleefde Duitsche pers keerde zich vrijwel dadelijk met groote heftigheid tegen Engeland, dat als aanstichter van den aanslag werd uitgekreten. Schendingen van Nederlandsch territoir door vliegtuigen van belligerenten had in de maand November eenige malen plaats. Nabij Blerik werden vermoedelijk op Nederlandsch gebied eenige personen door Duitschers overweldigd en meegevoerd naar Duitschland latere berichten meldden dat twee vooraanstaande ambtenaren van den Britschen Intelligence service door de Gestapo werden gearresteerd. Het hoofd van den Ned. mil. inlichtingen dienst, Generaal-Majoor J. W. van Oorschot, ging kort daarop met pensioen. De Nederlandsche scheepvaart werd ernstig getroffen door het op een mijn loopen van de „Simon Bolivar", een der grootste pas sagiersschepen der Kon. West-Ind. Mail, bij welken ramp een tachtigtal menschenlevens verloren ging. De handelsoorlog nam in hevigheid toevan Duitsche zijde werd de duikbootoorlog verscherpt en werden op tal van plaatsen rond de Britsche kust mijnen (d.m.v. vliegtuigen gelegd terwijl van Britsche zijde m.i.v. 4 December 1939 alle goederen geheel of ten deele van Duitsch maaksel onverschillig of zij Duitsch bezit of bezit van een neutrale zijn, zullen worden geconfisceerd. 1164 „In een uur van angstige spanning voor de wereld, vóór de oorlog in West-Europa vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging, dat het Onze plicht is Onze stem opnieuw te verheffen. De oorlogvoerende partijen verklaarden reeds eenigen tijd geleden, dat zij niet weigerachtig zijn tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijken vrede. Het komt Ons voor, dat, in de tegenwoordige omstandigheden, het voor haar moeilijk is met elkander in verbinding te treden teneinde haar standpunten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als souvereinen van twee onzijdige staten, welke goede betrek kingen onderhouden met al hun naburen, zijn Wij bereid hun Onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid hen, met aan wending van alle middelen welke zij Ons in overweging zouden willen geven en waarover Wij beschikken en in een geest van vriendschap pelijk begrip, het vinden van factoren voor een te treffen accoord te vergemakkelijken. Dit schijnt Ons de taak te zijnwelke Wij te vervullen hebben voor het welzijn van Onze volkeren en in het belang van de geheele wereld. Wij hopen, dat Ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus de eerste schrede zal worden gedaan op den weg naar een duurzamen vrede". Leopold W'^' Wïlhelmina

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 76