In Indië werden de buitengewoon onder de wapenen zijnde militieplichtigen en reserve officieren door anderen afgelost terwijl achtereenvolgens eenige groepen landstormplichtigen gedurende een zevental dagen werden geoefend (vide I. M. T. 1939 nr. 10 blz. 957). Voorloopig zal met deze wijze van aflossing en oproeping worden doorgegaan. Bij Gouv. besluit van 7 Nov. 1939 nr. 28 werd vastgesteld de „Verordening reserve korpsen", voortvloeiende uit het „Besluit reserve-korpsen" (stbl. 1938 nr. 410). Hierbij is o.m. aangegeven dat zoodanige korpsen zullen worden in stand gehouden a) op Java in de provincie W.-, M.- en O.-Java b) in het gouvernement Gr. Oostin de residenties Manado en Molukken. Een geheime bijlage geeft de samenstelling der korp sen aan terwijl voorts de eischen voor het aangaan van een ver bintenis en het aantal oefendagen zijn aangegeven. Bij Gouv. besluit van 15 Nov. 1939 nr. 11 (stbl. 675) werden de herkenningsteekenen van de vliegtuigen der Militaire Luchtvaart gewijzigd overeenkomstig die, welke onlangs voor vliegtuigen der Kon. Marine werden vastgesteld. M.i.v. 1 December 1939 zullen bedoelde herkenningsteekenen bestaan uit een oranjen driehoek (met een zwarten rand breed 0.10 m) op elk van de vleugels en op beide zijden van den romp alsmede uit het onranjekleurige verticale roervlak, voorzien van een zelfden zwarten rand. Voor de bij den Volksraad in behandeling genomen ordonnanties op militair gebied wordt verwezen naar de rubriek „Uit den Volksraad". M.b.t. de in I.M.T. 1939 nr. 11 op blz. 1070 vermelde aankon diging in den Volksraad, dat voor Inheemschen binnenkort de gelegenheid zal worden opengesteld om te worden opgeleid tot officier-vlieger op kort verband, kan worden medegedeeld, dat voor deze proef een zestal plaatsen beschikbaar is, waarvoor zich 57 candidaten hebben aangemeld. De vliegeropleiding vangt aan op 1 Juli 1940 hieraan gaat een militaire opleiding vooraf bij het Ie Depot-bataljon, welke 2 Jan. a.s. begint. Voorts wordt thans bij het leger een proef genomen met Inheem- sche hulpkrachten (o.m. chauffeurs) op kort verband, bestemd om bij mobilisatie speciale diensten in het leger te verrichten. Zij, die na keuring geschikt worden geoordeeld, worden voor één jaar aangenomen en ontvangen een klein handgeld benevens per kwartaal een kleine toelage. De belangstelling voor deze wijze van dienstneming was te Bandoeng zeer groot. Bij Gouv. Besluit van 22 November 1939 nr. 40 werd het in het openbaar plaatsen en houden van nationale vlaggen van vreemde mogendheden binnen het rechtsgebied van Ned.-Indië m.h.o. op de handhaving der onzijdigheid beperkt tot schepen en consulaire gebouwen en terreinen. 1165

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 77