8. HET GEBRUIK VAN VECHTWAGENS IN DEN STRIJD TEGEN VERZETSLIEDEN IN BRITSCH-INDIË. 1)66 „In „The journal of the united service institution of India" van Juli 1939 troffen wij het verslag aan van een lezing over „co-operation between light tanks and infantry" (in Britsch-Indië, derhalve in het gevecht tegen verzets lieden), waarvan wij hieronder een uittreksel geven. Allereerst zij opgemerkt, dat een lt.vew.cie. in Britsch-Indië thans bestaat uit een co.gp. van 2 tanks en 1 pau., 1 peloton van 7 It.tanks en 2 pelotons van 5 paun. In tegenstelling met de It.tank brigade van het Engelsehe leger, waarin het peloton bestaat uit 2 sien. van 3 vewn., is op grond van de ervaring in Indië het peloton vewn. georganiseerd in 3 sien. van 2 vewn. De pel.cdt. neemt plaats in den zevenden vew. In het Br.-Ind. leger worden gebruikt de lichte Vickers driemans- en tweemansvewn, welk laatste type evenwel staat te verdwijnen. T.a.v. de paun. zij medegedeeld, dat na ongeveer 15 dienstjaren de oude Crossley-wagens zijn vervangen, d.w.z. de Crossley- carrosserie is geplaatst op een nieuw Chevrolet-chassis, waarin een sterke Chevrolet-motor is gemonteerd. Deze gemengde cie. (vewn. en paun.) is evenwel eerst kortgeleden inge voerd. Het art. handelt over de ervaringen, welke werden opgedaan met de vew.cie., welke geheel uit tweemansvewn. bestond. Het geeft ons dan ook een indruk omtrent prestaties en gebruik van onze vewn. Bij de lezing bedenke men, dat over het algemeen het terrein in Br.-Indië zich beter leent voor het optreden van vewn. buiten de wegen dan bij ons (vergl. ook de mogelijkheid van gebruik van sterke cav.eenheden) het terrein nabij de bekende Westgrens maakt hierop evenwel een uitzondering. Aanvankelijk openbaarde zich bij het gebruik van vewn. in den binnen- landschen krijg (Mohmand expeditie 1935) de neiging hen in de hand van den cdt. te houden voor den beslissenden stoot, waartoe evenwel in den regel door den aard van het gevecht geen gelegenheid bestaatfeitelijk wist men niet hoe het nieuwe wapen anders te gebruiken men was bang een vew. te verliezen. De ervaring heeft geleerd, dat tanks steeds kunnen worden ingezet waar een tactisch voordeel kan worden verkregen (bijv. een object kan worden bereikt en bezet) alsdan wordt succes bereikt in korteren tijd en op meer afdoende wijze dan mogelijk zou zijn door inf. Men wake er evenwel voor vewn. alles te willen opdragen. Zoo komen zij bijv. niet in aanmerking voor patrouillediensten of voor het vervullen van zelfstandige opdrachten op grooten afstand, tenzij het mogelijk is, voor de verkenning cav. bij hen in te deelen. Het beveiligen van transporten is geen opdracht voor vewn. een dergelijke taak dient door paun. te worden vervuld. De eigenschappen van vewn. zijn beweeglijkheid, vuurkracht en pantsering. Aangezien de verzetslieden tot nu toe niet over anti-tankwapenen beschikken, zijn vewn. onkwetsbaar voor vuur en vormt het terrein hun hoofdvij. Het is gebleken, dat de vij. steeds zoo verrast en gedeprimeerd werd, dat niet werd gedacht aan het oprichten van tankhindernissen. Het is evenwel niet te verwachten, dat dit verschijnsel blijvend zal zijn. S. merkt op, dat hij nog steeds verwonderd is over de prestaties van de It.vewn. in het terrein. Aangezien de laatste vijftig jaren alle grensoorlogen zijn uitgevochten door de inf., waarbij de cav. slechts een ondergeschikte rol speelde, acht S. het logisch de samenwerking met de inf. als de voornaamste taak van de Br.-Ind. It.tanks te beschouwen, waarbij dit wapen het beste kan worden gebruikt als snel verplaatsbare gepantserde mitm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 78