1167 S. is van oordeel, dat om verschillende redenen het peloton en niet de compagnie als de vechteenheid moet worden aangemerkt. In bijna alle geval len, waarin vewn. optraden in samenwerking met een marcheerende colonne, werd 1 pel. belast met de beveiliging van de voorhoede, terwijl de 2 overige peln. optraden als flankdekking. De 3 peln. waren in draadlooze verbinding met den cie.cdt., die zich bij den col.cdt. bevond. De pel.cdtn. voerden dus het tact. bevel de tact. inzet bleef in handen van den cie.cdt. Meermalen traden de peln. gedurende langen tijd zelfstandig op. Ten aanzien van de taken, welke aan de lt.tanks kunnen worden opge dragen, maakt S. onderscheid tusschen hoofdtaken en secundaire taken. Hoofdtakenbeveiliging tijdens den (naderings)marsch, ondersteuning van den aanval, dekking van den terugtocht en beveiliging van inf.wachten bij de rustbeveiliging secundaire taken nachtelijke actie, patrouillegang bij de legering, begeleiding van convooien, verkenning door hoogere cdtn. Bij den marsch kunnen vewn. worden gebruikt als rijdende mitrn. ingedeeld bij de inf.voorh. (spits), dan wel als vooruitgeschoven afdeeling, ten einde de inf. voor vij. vuurovervallingen te vrijwaren. In verband met de afwezig heid van anti-tankwapenen zijn de vewn. in staat gedurende langen tijd bepaalde terreingedeelten te bezetten, op voorwaarde, dat zij vóór de duister nis worden afgelost. De vewn. worden dan onder co. van den voorh.cdt. gesteld zij mogen evenwel niet zonder cav. voor beveiliging worden voor uitgezonden. Gedurende den aanval zullen vewn. slechts bij uitzondering voor een beslissende actie kunnen worden ingezet. Zoo de gelegenheid zich hiertoe voordoet, dient de kans, dat tanks worden vernietigd of in het terrein vast- loopen, te worden aanvaard. Voor den inzet zijn steeds noodig voorafgaande verkenning en voldoende tijd om vóór den nacht te kunnen teruggaan. Ver rassing moet op den voorgrond staan, wil den vij. de gelegenheid worden ontnomen zich aan den aanval te onttrekken, hetzij door de vlucht, hetzij door het opzoeken van „tank-proof" terrein. Waren bij den marsch, voorafgaande aan den aanval, vewn. bij de voor hoede ingedeeld, dan gaat de verrassing verloren. Wil men derhalve de vewn. voor een verrassenden aanval gebruiken, dan moeten zij tijdens den marsch in reserve worden gehouden. S. acht de indeeling van vewn. bij de voorh. aan te bevelen. Een snelle opmarsch en de beveiliging van de inf. zijn te verkiezen boven de problematieke gelegenheid voor een verrassenden aanval. Bij den terugtocht kan gebruik worden gemaakt van het voordeel, dat de vewn. optreden in bekend terrein. Zij kunnen beter worden verplaatst dan de inf.mitrn., waardoor zij in de gelegenheid zijn den vij. op te houden en den terugtocht van de inf.beveiligingsorganen te dekken. Zoo noodig kun nen vewn. tegenstooten uitvoeren (met beperkt doel). Alleen reeds de aan wezigheid van vewn. zal den vij. er meermalen van weerhouden de vervolging met kracht in te zetten. De steun aan inf.wachten (vpdn.) zal meermalen plaats vinden, wanneer vewn. optreden in samenwerking met troepen, die „road opening" en „road protection" tot taak hebben. S. wijst voorts op de noodzakelijkheid bij den inzet van vewn. eenige regelen („don'ts") in acht te nemen. In de eerste plaats is het ongewenscht, bij de beveiliging van een voorhoede of van voorposten, de taak van vewn. tot in details vast te stellen. Ten tweede moet aan tanks niet de taak van inf. wachten worden opgedragen, aangezien het zicht uit vewn. beperkt is, de waarneming aan een te klein aantal personen wordt overgelaten en het klimaat het verblijven in vewn. zeer afmattend doet zijn. Ten derde moet de inf.cdt. den vew.pel.cdt. niet binden deze moet vrij zijn het pel. naar eigen inzichten aan te voeren, in het bijz. bij het dekken van een terugtocht. T.a.v. het optreden gedurende de duisternis merkt S. op, dat nachtelijke verplaatsingen slechts bij maanlicht mogelijk zijn en indien het terrein te voren grondig is verkend. Het geluid van de motoren sluit elke verrassing uit. Vewn. zullen bij zoodanige acties derhalve opmarcheeren kort voor of na dagaanbreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 79