E. Een hoofdartikel uit het Alg. Handelsblad van 20 November 1939 bevat om. het volgende over het slagkruiserplan F. Aan het Utrechtsch Nieuwsblad van 18 November 1939 ontleenen wij het volgende artikel van Z. Exc. Mr. J. C. Jager: 1176 elke weersomstandigheid de lucht in kunnen. En deze voorziening op zichzelf al kost 90 millioen. Ten slotte dient te worden bedacht dat in het door de commissie voorgestane systeem Soerabaia niet kan worden gehandhaafd als marine-basis. De wateren rond deze stad eigenen zich niet voor het voorgestelde zware materieel. Men kan natuurlijk denken aan uitbag geren der bestaande vaargeulen, maar tot oordeelen bevoegden betwij felen zeer, of men er daarmee komt. De zegslieden van onzen redacteur kwamen tot een raming, gebaseerd op de consequenties van het rapport, welke ongeveer 700 millioen gulden beloopt enwie zal dat kunnen betalen Opnieuw is gebleken, dat de optimistische en zeer naar zichzelf gekeerde voorlichting der marine hoogst gevaarlijke kanten heeft. Het is van belang om die „technische gronden" eens nader te beschouwen en dan verwijzen wij naar een bericht door Z(entgraaff) op 4 dezer in de „Java Bode" gebracht. De hoofdredacteur, die juist uit Nederland was teruggekeerd en die steeds zeer „welingelichte" berichten over marine en vloot brengt, schreef toen „De bouw van groote moderne oorlogsschepen ligt ons nog niet, en het was misschien wel hierom dat Albarda een leerstoel voor den bouw van oorlogsschepen instelde." Er bestaat in het geheel geen reden om aan deze mededeeling te twijfelen integendeel, hoe groot de reputatie der Nederlandsche wer ven ook moge zijn en met hoeveel trots wij de producten van die werven ook blijven bewonderen, er blijft altijd nog een groot verschil bestaan tusschen den bouw van een groot koopvaardijschip en een slagschip. Men behoeft slechts aan het vraagstuk der grondstoffen te denken, aan de speciale pantserplaten, aan de motoren, aan de bewapening en aan zoovele dingen, waarvan de levering thans aan groote moeilijkheden is onderworpen. De landen, welke deze grondstoffen kunnen leveren, zijn zélf druk aan het bouwen en kunnen geen stukje staal missen. Amerika bijvoor beeld heeft plannen gereed, welke milliarden zullen kosten en Enge land bestelt ook reeds in de Vereenigde Staten bovendien wordt daar contant betaald Al deze factoren moet men in rekening brengen, wil men tot de realiteit komen en als men de oppositie „op technische gronden" uit dien gezichtshoek beschouwt, dan moge die oppositie mogelijk een gering politiek tintje dragen, doch dan overweegt zeker de realiteit Het gaat er thans niet om, wat Indië voor zijn defensie zal krijgen het gaat er veel meer om, wat kunnen wij krijgen en hoe snel kunnen wij dat alles krijgen. Het artikel in dit blad van 11 November jl. gaf een verklaring, hoe het mogelijk was, dat dezelfde marine, die in het tijdvak 19211937 vrijwel eenstemmig een vlootpolitiek had toegejuicht, waarbij de pl.m.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88