Mede door de omstandigheid, dat de militaire belangen van Indië te vele jaren in de verdrukking waren, zijn de geldelijke offers, welke thans moeten worden gebracht, zwaar. Toch kan van stilstand nog geen sprake zijn. Voorgoed is het oude defensie systeem, hetwelk vrijwel uitsluitend gericht was op de handhaving van de binnenlandsche orde en rust, verlaten. Met dit systeem kwamen wij weliswaar heen over de eerste zeer moeilijke phase in onze koloniale bewindvoering en met eerbied en erkentelijk heid herdenken wij het werk door de mannen uit vorige jaren en vorige generaties voor ons verricht, voor de huidige omstandig heden is een politie-weermacht niet meer voldoende. De inter nationale verhoudingen leggen ons uitgebreidere militaire ver plichtingen op, die wij willen we Indië behouden slechts kunnen nakomen. Voor vele komende jaren zal met man en macht moeten worden gewerkt aan de blijvende en daadwerkelijke ver sterking van de Indische weermacht, in de wetenschap dat een leger, een vloot en een luchtmacht, welke van zich af kunnen bijten,, gezamenlijk een politieken factor vormen van den eersten rang hoe sterker de Indische weermacht, hoe kleiner de kans wordt op ongewenschte buitenlandsche belangstelling Aan de mogelijkheid om de weermacht zulk een krachtig aan zien te geven behoeft niet te worden getwijfeld. Er zijn een aantal factoren in het spel, die zich in dit opzicht niet anders dan ten onzen gunste kunnen doen gelden. In de eerste plaats is de strategische ligging van Nederlandsch- Indië betrekkelijk gunstig en voorts kan een klein land als het onze uitsluitend op zelfverdediging ingesteld het volle profijt trekken van de welhaast ongelimiteerde defensieve kracht van het moderne oorlogsmaterieel. Een voldoende bescherming van Nederlandsch-Indië ligt zeer zeker binnen de grenzen van ons kunnen, indien slechts de opbouw van de voor de defensie bestemde middelen kloek wordt voort gezet. Op het oogenblik zijn we er met onze voorzieningen nog lang niet en het is daarom bepaald noodig stelling te nemen tegen de misplaatste en gevaarlijke zelfvoldaanheid, die zich oogen- blikkelijk schijnt meester te maken van sommige lieden, wanneer ze toevallig kennis krijgen van de een of andere incidenteele aan vulling of versterking van leger of vloot. Het zou zoo langzamer hand wel duidelijk kunnen zijn, dat een deugdelijke weermacht zich niet a la minute laat scheppen. Onderzoek, aanschaffing en indienststelling van materieel, recru- teering, opleiding en training van personeel zijn beide uiterst tijdroovend. Het strekt tot voldoening te kunnen constateeren, dat in enkele jaren toch reeds veel is bereikt, al behoeven wij bij dit hoogst aangename beeld niet blind te zijn voor een zekere onevenwichtig- 1096

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 8