ONTBREKENDE NUMMERS I.M.T. BIJ AANKOMST UIT NEDERLAND. Zooveel mogelijk worden den uit Nederland aangekomen leden en abonné's de hun vóór hun vertrek nog niet verstrekte nummers toegezonden. Gaarne zal de secretaris-penningmeester, Tjikapajangweg 3, Bandoeng (tel. 884) mededeeling ontvangen, indien nummers nog niet in het hezit van leden of abonné's kwamen. 1179 marine-oordeel weinig bemoedigend, alhoewel het tot zinhen brengen van de „Courageous" en de „Royal Oak" ten aanzien van het eerste wapen anders leert en omtrent het luchtwapen nauwelijks eenige ervaring werd opgedaan. Dat de marine aldus over de middelen, waarmede de verdediging van Indië thans en in de eerstvolgende jaren gevoerd moet worden, oordeelt, moet zij weten, maar als het rapport der commissie inderdaad gelijke conclusies zou bevatten, zou publicatie door de Regeering, niet zonder bedenking zijn in een tijd dat ook in Indië tot een gedeeltelijke mobilisatie werd overgegaan. Nog een andere overweging noopt tot groote voorzichtigheid. Een technische commissie gaat er bij het betoogen van de nood zakelijkheid een nieuw wapen in te voeren, licht toe over strategische of tactische veronderstellingen te maken, waarbij dan een buitenland- sche mogendheid, die men minder vriendschappelijke bedoelingen toeschrift, ten tooneele gevoerd wordt. Uiteengezet wordt dan, wat zoo'n mogendheid naar de meening der commissieleden waarschijnlijk zou doen en hoe dat gevaar direct of indirect af te wenden is. Behelst het rapport inderdaad dergelijke overwegingen, wordt een mogendheid met name genoemd, dan is uit dien hoofde publicatie eveneens onmo gelijk, tenzij men de aanstoot gevende overwegingen zou weglaten. Maar dan wordt aan het rapport zijn eigenlijken inhoud ontnomen en mist het positieven zin. Alles te zamen acht ik de kans op openbaar making gering en nu het kabinet nog overweegt, of het rapport zelfs wel aan de vlootcommissie om advies gezonden zal worden, zal de publicatie hoogstens tot de mededeeling van enkele conclusies beperkt blijven, zooals destijds ook met het rapport der commissie Kan het geval was. Tegenover de voorzichtigheid der Regeering steekt de mededeel zaamheid van officieren, ondergeschikt aan den marinestaf, wier publi caties zonder toestemming van den chef van dien staf, die tevens voor zitter der technische commissie was, niet kan plaats hebben, wel scherp af. De groote overeenstemming, die er tusschen de jongste artikelen van den luitenant ter zee Nuboer in het Marineblad en de mondelinge uiteenzettingen van zijn collega Koudys voor de persvertegenwoordigers bestaat, het resultaat waartoe beide komen, dat overeenstemt met hetgeen over het advies der commissie in de dagbladen uitlekte, maken het voor een oud-insider zeer waarschijnlijk, dat de door beide zee officieren aangevoerde argumenten niet veel van die der commissie zullen verschillen, temeer waar bezwaarlijk andere voor het verster ken der vloot met twee slagkruisers en één in reserve denkbaar zijn. Ik acht die aangevoerde argumenten zóó aanvechtbaar, dat ik die in een volgend artikel nader zal beschouwen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 91