De Voorzitter deelde ter zake mede Sedert hebben verscheidene leden van de Indische nationale groep in den V.R. te zamen met leden van verschillende Inh. poli tieke groepeeringen, een petitie tot de Tweede Kamer gericht inzake wijziging van de staatkundige organisatie van Ned.-Indië, zooals omlijnd in vorenvermelde beschouwingen van de Heeren Tadjoeddin Noor en Soangkoepon in den V.R. Dit is de eerste maal, dat men zich op basis van art. 8 van de Grondwet en art. 166 der Ind. Staatsregeling zonder tusschenkomst der Ind. Regeering tot de He Kamer wendt. De Heer Soangkoepon zou de petitie persoonlijk aan de Ind. Regeering en aan de Tweede Kamer overhandigen. 1183 groeide parlementaire stelsel in Nederland zich eerst heel laat (1868) heeft baan gebrdken, na verschillende parlementaire phasen van ont wikkeling gedurende lange jaren te hebben doorgemaakt. In het stadium, waarin Indonesia thans verkeert, is een staatkun dige hervorming in den zin, als ik zooeven heb aangegeven, een nood zakelijke voorwaarde voor het opbouwen van een systeem van defensie, dat gebaseerd is op den nationalen volkswil, zijn weerspiegeling vin dende of tot uiting komende in een volwaardige volksvertegenwoor diging met alle voorwaarden om uit te groeien tot een volgroeid parlement. Op grond van deze overwegingen, zou ik gaarne van de Regeering vernemen, wat Haar standpunt ten deze is. Ik verzoek den leden de algemeen staatkundige beschouwingen van den geachten spreker te willen beschouwen als een stemmotiveering en daarop niet te willen ingaan, waar bovendien bekend is, dat de Regeering op het oogenblik een algemeen staatkundig debat niet wenscht en Zij daarop thans ook niet kan ingaan. Bij wijze van stemmotiveering heb ik tegen deze algemeen staatkundige beschou wingen in dezen tijd en op dit oogenblik echter geen bezwaar. Ik merk hierbij op, dat ook deze algemeene beschouwingen zijn te 'beschouwen als stemmotiveering. De spreker zal dus niet teleurgesteld kunnen zijn, wanneer hij van de Regeering geen antwoord krijgt op zijn laatste vraag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 95