9. UIT DE PERS. A. Aan het Alg. Ind. Dagblad van 7 November 1939 ontleenen wij het volgende hoofdartikel. Slagkruiser-plannen. 1169 Het kan een openbaar geheim worden geacht, dat de Indische marine-leiding heel weinig enthusiast is voor het bekende slagkruiser plan, opgesteld door een Nederlandsche commissie van deskundigen. Men vraagt zich zelfs in leekenkringen af, welke krachten hier aan het werk zijn geweest, die hebben weten te beletten, dat de opstelling der plannen voor een versterking der Indische maritieme strijdkrachten kon plaatsvinden, zonder dat men reeds in het eerste stadium ten volle rekening hield met de opvattingen van de Indische instanties. Men is na vele maanden van overwegen en beraadslagen gekomen met een plan, waarvan men van te voren wist, dat het weinig instem ming zou vinden bij de Indische marine-leiding. Niet, dat men hier in Indië principieel afwijzend zou staan tegenover den bouw van slagkruisers, maar men was hier overtuigd, dat men voor het bereiken van een dringend noodige versterking der Indische vloot een anderen weg zou moeten inslaan dan dien, welke door de deskundigen in Nederland werd aangegeven. Men twijfelde in Indië zeer ernstig aan de doelmatigheid van den opzet, waarvan men in Nederland van het begin af aan is uitgegaan. Het gevolg is geweest de opstelling van een plan, waarvan men te voren wist, dat het door de huidige Indische marine-leiding aan ernstige critiek zou worden onderworpen. Nu doet zich de merkwaardigheid voor, dat de plannen naar Indië werden gezonden op een moment, dat hier te lande een wisseling van de maritieme leiding aanstaande scheen. De vice-admiraal Ferwerda zou in den loop der maand October het commando hebben overge geven aan zijn opvolger, schout-bij-nacht Helfrich. Alleen de zeer bijzondere oorlogsomstandigheden zijn oorzaak geweest, dat dit plan niet kon doorgaan en alleen aan deze omstandigheid zullen wij het hebben te danken, dat straks aan de Nederlandsche Regeering een advies wordt uitgebracht over het slagkruiser-plan, door een vlag officier, die meer dan iemand anders, op grond van de meest recente ervaring en de meest actueele kennis, het recht heeft, daarover een oordeel uit te spreken. Wanneer, zooals oorspronkelijk in het plan heeft gelegen, schout bij-nacht Helfrich bij zijn aankomst hier te lande het commando van zijn voorganger zou hebben overgenomen, dan zou het Indische advies zijn uitgebracht door den nieuwen vlootvoogd, die als lid van de Nederlandsche commissie een groot aandeel heeft gehad in de opstel ling van het plan. Het is niet onze schuld, dat de heele gang van zaken den indruk wekt, dat het moment van indiening van het voorstel bij de Indische Regeering met eenige zorg is gekozen, althans, dat de betrokken des kundigen in Nederland den schijn op zich laadden, het officieele advies van een bekwamen tegenstander der plannen te hebben willen elimineeren. Het zijn de bijzondere oorlogsomstandigheden, die zulks onmogelijk hebben gemaaktop den sterken aandrang, van Indië uit geoefend,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 81