98 Het bij andere narcotica vaak optredende braken, zoo onaangenaam en bij buikoperaties zoo nadeelig en pijnlijk, komt bij evipan-natrium practisch niet voor. Men kan derhalve zonder bezwaar bij volle maag opereeren. De longen, welke door kouvatten of stikgassen te velde kunnen hebben geleden, worden door het middel niet geprikkeld en dus voor verdere beschadiging behoed. De met evipan genarcotiseerde patiënten zijn onaanvechtbaar in een betere conditie dan wanneer zij het trauma van een gasnarcose hebben doorstaan. Daardoor zal een eventueel noodzakelijk transport voor hen veel minder nadeelig zijn en de mogelijkheid zijn gegeven tot het doen van levensreddende operaties dicht achter het front, onmiddellijk in aansluiting waaraan afvoer naar achter kan plaats hebben. Het is te prefereeren boven avertine en rectiden, welke rectaal moeten worden toegediend en een voorbereidende ontlediging van den endeldarm vereischen. Bovendien zijn laatstgenoemde middelen strikt genomen slechts basis-narcotica, welke of meer aether vereischen, wanneer men te weinig geeft, of gevaarlijk zijn, wanneer men er een volledige narcose mede zou willen trachten te bereiken. Lachgas met toevoeging van aether, zooals dat meestal noodig is om een behoorlijke narcose te krijgen, vereischt speciaal opgeleide narcotiseurs en een ingewikkeld instrumentarium met zware gascylinders te velde is deze volgens S. overigens lang niet ongevaarlijke narcose, volkomen onbruikbaar. Evipan is veel minder gevaarlijk dan het thans wegens het groote aantal op zijn naam staande, vaak doodelijke complicaties, volkomen obsoleet gewor den chloroform, en biedt voorts niet te verwaarlooZen voordeelen boven de aethernarcose, welke de longen zeer prikkelt en volgens schrijvers over tuiging vaak verantwoordelijk moet worden gesteld voor de opflikkering van latente tuberculeuze processen der ademhalingsorganen. Het middel is blijkens de ervaring ook minder gevaarlijk dan eunarcon, dat echter het voordeel biedt van opgelost in ampullen, klaar voor gebruik in den handel verkrijgbaar te zijn. De narcose met evipan is door iederen arts, die een venepunctie kan verrichten, gemakkelijk te leeren, terwijl het bij normaal voorzichtigheids- gevoel bijna ondenkbaar is, dat te veel wordt gegeven. Geen enkel ander narcoticum is verder zoo snel en op zoo eenvoudige wijze onwerkzaam te maken als het evipan (3 cc cardiazol intraveneus ingespoten heft prompt de narcose op). Het eenige, wat op de debetzijde van het middel moet worden gebracht is, dat het als buitenlandsch preparaat reeds in vredestijd in groote hoeveel heden moet worden opgelegd. Het Rijksmagazijn van Geneesmiddelen heeft thans blijkens ingewonnen informatie niet méér dan 200 gram in voorraad, hetgeen bij lange na niet toereikend moet worden geacht om in de oorlogs behoefte van Nederland te voorzien. De Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht heeft echter op aandringen van S. reeds maatregelen getroffen om te komen tot een verhoogde voorraadoplegging van evipan- natrium ten behoeve van de weermacht. Ten slotte wordt naar aanleiding van een recente publicatie in het Zentral- blatt für Chirurgie (3 Juni 1939) gewezen op een eigenaardig gevaar, het welk de evipan-natriumnarcose zou opleveren bij patiënten met mondbodem- abces. De ervaring bij honden heeft namelijk geleerd, dat druk op het abces (druk op de carotisstreek) oogenblikkelijk een niet te corrigeeren ademstilstand veroorzaakt. Het zal derhalve zaak zijn bij ingrepen aan den hals met de noodige voorzichtigheid te werk te gaan. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 100