101 km voorbij Suomissalmi, in het merengebied tot de lijn Nurmes-Loimola- Sortavala, op de landengte tusschen Ladogameer en Finsche Golf tot de Mannerheim-lijn van Taipale over Valkjervi naar een punt halverwege Terijoki (waar Moskou's Finsche trawanten een „Volksregeering" oprichtten) Koivisto. Na een periode van stilstand in de operatiën gingen de Finnen omstreeks Kerstmis over tot een tegenoffensief, hetwelk de Russen van Petsamo tot Loimola op of over de grens terugdreef terwijl geslaagde aanvallen op den spoorweg Kandalaks-Moermansk werden uitgevoerd. De in de Finsche golf veroverde eilanden Hogland, Seiskari, Lavansaari en Tytarsaari bleven echter in Russische handen. Ook de terreinwinst voor de Mannerheim-lijn kon niet worden teniet gedaan daar schijnt thans een Russische aanval in grooten stijl op til te zijn. Reeds meer dan een maand hebben de Finnen nu met succes tegenstand geboden tegen een vijand die tien maal meer troepen in het veld heet te kunnen brengen en over overmachtige lucht strijdkrachten beschikt, die hun aanvalsdoelen bij voorkeur in de Finsche arbeiderswijken schijnen te zoeken. Het is echter aan twijfel onderhevig of die overmacht te land wel in genoemde mate tot uitdrukking wordt gebracht. Nog daargelaten of zulks m.h.o. op operatieruimte en verpleging krijgskundig uitvoerbaar zou zijn, is het zeker politiek niet mogelijk. De bewaking van de Baltische landen, de bezetting van O.-Polen om nog niet te spreken van zekere veiligheidsmaatregelen in die gebieden tegenover „derden" de noodzaak, aan den diplomatieken druk op Roemenië en Turkije kracht te kunnen bijzetten en de verhoudingen in het Midden- en het Verre Oosten maken het Moskou te eenenmale onmogelijk, zich met alle middelen tegen Finland te wenden. Ook krijgt men den indruk, dat daartegen nu niet bepaald de beste troepen, echter wel groote hoeveelheden materieel zijn ingezet. Dat er al met al tegen de Finnen met een overmacht aan personeel en materieel is opgetreden, staat wel vast. Voor hun successen zijn reeds verschillende verklaringen gegevenuitstekende kust- en pant- serafweer, waardoor noch de Russische vloot, noch de vechtwagens resul taten hebben kunnen behalen. Verder de groote geoefendheid der Finnen en hun uitbuiten van het terrein. Dit alles kan kleine staten hoopvol stem men zij hebben deze factoren zelf in de hand. Eén ding valt echter te bedenken, nml. dat het uiteindelijk niet gaat om materieel of moreel, doch om beide en tenslotte om meer personeel en meer materieel, wil de tegen stander het tenslotte niet toch winnen dank zij een systeem van „combats d'usure". De Finnen zien dit zeer goed in zij vroegen de wereld om meer dan sympathie zij wenschen geen geld alleen, doch steun met materieel en al werd het niet zoo gezegd personeel. Ook hier valt voor kleine staten iets te leerendat de geheele wereld snel klaar staat met haar sympathie, dat groote en kleine mogendheden al reeds voorzichtiger zijn met het steunen met woorden, doch dat deze eerst in daden worden omgezet indien blijkt dat de aangevallene in staat is, eenigen tijd op eigen beenen te staan. Als belangrijke factor voor de Finsche successen werden tenslotte de weersomstandigheden genoemd. Maar dan rijst de vraag, hoe de Russen, die deze omstandigheden toch ook kennen, het hebben aangedurfd, met den winter voor de deur een land aan te vallen, welks kustzeeën binnen enkele weken ongeschikt zouden zijn voor elke vlootactie en dat voor een groot deel gelegen is binnen den poolcirkel. Er zijn twee verklaringen voor of wel zij hebben zich de geheele actie voorgesteld als een militaire wandeling, of wel zij konden die actie om politieke redenen niet uitstellen. Het gebruik van tweederangstroepen pleit voor de eerste doch tegen de tweede onder stelling. De eerste onderstelling wordt voorts nog gesteund door het bericht dat te Moskou de opvatting zou hebben geheerscht, dat Finland zich niet den lezer eenigszins op weg te helpen met de Finsche namen, moge hier ver klaringen volgen van veelvuldig voorkomende uitgangen. Laplandsch jervi meer, joki jokka rivier, lahti golf, tunturi gebergte Finsch maa land, meki berg, saari eiland, selke gebergte, vesi meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 103