102 als één man op den indringer zou werpen. Men heeft deze onderstelling dwaas genoemd en Moskou gebrek aan inzicht in de verhoudingen verweten. Voorzichtigheid is hier echter geboden bleek de binnenlandsche vijand, de verdeeldheid, ook in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije niet grooter dan menigeen had verwacht en was de Finsche vrijheidsoorlog, met hulp van de Duitschers voorbereid tegen het tsaristische Rusland, in 1917-1918 behalve tegen het roode Rusland niet tevens gericht tegen het daardoor onder steunde Finsche communisme en anarchisme Hoe het zij, den Russen ont brak het hier aan een bondgenoot in den rug of temidden van de tegen partij diens eendracht maakt macht. Ten slotte de onderstelling, dat voor Rusland het „nu of nooit" zou hebben gegolden. Zij werd geuit door hen, die in hun hart nog steeds hopen op een spoedigen vrede, waartoe de oorlogvoerenden dan in het voorjaar zouden besluiten om daarna te zamen een einde te maken aan Moskou's opkomende macht. Aan deze theorie is door het gebeurde in Finland de bodem inge slagen Rusland heeft daar op overtuigende wijze getoond dat het, wan neer de verhoudingen numeriek niet al te zeer uiteenloopen, geenszins een macht is waarvoor men behoeft te rillen en te beven. Daarmede is tevens een niet te miskennen keer gekomen in de Duitsch-Russische ver houdingen Moskou zal een toontje lager moeten zingen, Berlijn zal meer kunnen eischen. Wellicht komt er nu meer schot in de handelsbesprekingen en komen de Russen ook eens in de Wilhelmstrasse praten instede dat de Duitschers steeds naar de Narkomindel tijgen. Of ziet Duitschland liever geen Russen in Berlijn Met dat al zij men omtrent den uiteindelijken uitslag van den wel zeer ongelijken strijd in Finland niet al te optimistisch gestemd De hervatting van de Duitsch-Finsche handelsbesprekingen moge een lichtgevend punt schijnen, de vraag is of ook dit niet past in het diplomatieke spel. Zullen Engeland, Frankrijk en Amerika het dreigend misnoegen zoo niet erger van Moskou aanvaarden om Finlands wille En, zelfs aannemend dat dit zoo zij, zal hun hulp dan op tijd komen Directen, snellen steun kunnen slechts de naaste buren geven doch deze hebben hun eigen zorgen, hetgeen echter niet verhindert dat, evenals in 1918, honderden Zweden hun leger verlaten om vrijwillig mede te strijden aan de overzijde van de Botnische Golf. De staat Zweden houdt zich echter strikt afzijdig in het conflict Hetzelfde is het geval met Italië, dat paal noch perk stelde aan de betuigingen van sympathie voor den aangevallene, evenmin de verzending naar Finland ver hinderde van oorlogsmaterieel. Het was Duitschland dat hier evenals t.a.v. Hongaarsche zendingen, ingreep. Zoo heeft het Russische avontuur eigen aardige gevolgen, welke men overigens niet moet overschatten het is wer kelijk niet het monopolie van totalitaire staten, de onderlinge verhoudingen niet door zulke kleinigheden te laten vertroebelen Waren er onder hen, die blijk gaven van hun medeleven met de Finnen ook niet Turken en Japanners Gemeenschappelijke haat t.o.v. het Kreml scheen een aanne melijke verklaring waren de Turken niet de eersten, die daar het been stijf hielden, gevolgd door de Finnen onder aanvaarding van de uiterste consequenties, terwijl Hongarije na het optreden van Béla Kun en Japan nu ook niet bepaald uit Moskou's hand eten Hoe aannemelijk op het eerste gezicht ook, is deze verklaring toch niet de juiste ook hier speelden rassen theorieën een rol. Een dezer theorieën wil nml. dat de Finnen en Hongaren met enkele nog in O-Rusland wonende stammen de groep van Finsch- Oegrische volken vormen, welke met andere volken waaronder de tegen woordige Turken zouden behooren tot het Toeraansche ras (Toeraan Turkestan) dat op zijn beurt met o.a. de Mongolen waartoe de Japanners behooren, de zoogenaamde Oeral-Altaïsche groep zou vormen. Deze theorie heeft in Hongarije aanhang gekregen zij is min of meer te beschouwen als een tegenhangster van de arische rassentheorie, doch heeft daarmede overi gens veel punten van overeenkomst. Hiervoor wezen wij er reeds op, dat men den invloed van Ruslands invasie in Finland op de betrekkingen tusschen bevriende mogendheden niet moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 104