104 uit oorlogvoerende landen bevatten zij weinig nieuws zij waren er voorname lijk op gericht, de bevolking er nog eens op te wijzen, dat de overwinning door de tegenpartij niet cadeau zal worden gedaan. Opbouwenden inhoud hadden slechts de rede van Roosevelt en vooral van den Paus, die de eischen noemde waaraan een rechtvaardige vrede zou moeten voldoen. Ruslands optreden tegen Finland leidde niet slechts tot zijn uitstocten uit den Volkenbond doch mede tot een toenemenden afkeer van zijn rotgenooten in verschillende landen de regeeringen schuiven naar rechts. Dit bleek bij de reconstructie van de Zweedsche en Deensche regeeringen. Tot een zoo danige reconstructie schijnt ook te zullen worden overgegaan in België, welks min.-pres. een opzienbarende verklaring deed omtrent de solidariteit met Nederland. De Fransche regeering zette haar actie tegen de reeds verboden communistische partij voortook IJsland ontbond haar. In Enge land hadden weder enkele Iersche gewelddaden plaats doch ook Eyre onder vond door het leegrooven van een geheel munitiemagazijn de gevolgen van binnenlandsche meeningsverschillen. Wat Europa betreft vermelden wij ten slotte volledigheidshalve de definitieve totstandkoming van de Duitsch-Ita- liaansche overeenkomst omtrent de Z.-Tirolers en Duitsch-Joegoslavische en Hongaarsch-Russische grensincidenten, welke overigens met een sisser schijnen te zijn afgeloopen. Het Nabije Oosten trok de aandacht door het bericht dat de Fransche generaal Weijgand derwaarts zou zijn vertrokken voor het organiseeren van een Fransch-Britsch-Turksch leger om het hoofd te bieden aan „een" Rus- sischen inval. Slaat dit slechts op de gemelde troepenconcentraties in den Kaukasus, waar Rusland na de revolutie de districten Kars en Ardahan aan de Turken verloor Of voert Moskou meer in het schild en gaat het ook tegen Iran en Afghanistan en, uiteindelijk, Britsch-Indië Wat er precies gaande is, werd niet bekend, doch dat er iets gaande is, mag wel als zeker worden aangenomen ondanks de ontkenning van Russische troepenverzame lingen aan de grenzen van, gevolgd door mobilisaties in de genoemde rijken. Uit China kwamen weder berichten omtrent Chineesche successen zelfs al neemt men deze berichten met de noodige korrels zout, er blijkt toch wel dat de moeilijkheden van Japan eerder toe- dan afnemen. Zoo vlot het nog steeds niet met de instelling van de nieuwe centrale regeering zal men Wang Tsjing-wei tenslotte maar laten vallen om te elfder ure een vergelijk met Tsjang Kai-sjek mogelijk te maken, ondanks diens eisch van ontruiming van China? Volgens geruchten zou men zelfs dit aan niet-militaire zijde willen aanvaarden. Doch hoe staat het met leger en vloot Men wil dat zij onderling zeer van meening verschillen over het China-avontuur. De vloot zou afkeerig zijn van continentale expansie. Doch ook het leger heet niet eensgezind. Er zouden twee groepen zijn, eene die in China mede Engeland en Amerika hoopt te treffen, een andere, die in Rusland den erfvijand ziet en om dien te verslaan desnoods op goeden voet zou willen komen met Londen en Washington. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat die erfvijand ook in Azië de politiek van het tsarisme weder heeft opgevat, getuige het voortdringen door Sinkiang in de richting van Tibet en Mongolië. In welke richting zal Japan gaan In alle richtingen zal het moeten geven om te kunnen nemen. Is het bezig, zijn keuze te bepalen Dit zou de bereid heid tot onderhandelen verklaren, welke zoowel Amerika, Engeland als Rusland, zij het ook in verschillende mate, toonen. Gaat Engeland door met zijn belangen O. van Singapore prijs te geven, dan is een vergelijk niet uitgesloten hier staat Japan het sterkst. Tegenover Amerika schijnt het tegenovergestelde het geval te zijn verklaart dit de toezegging omtrent heropening van de Jangtse Japan en Rusland blijven elkander speldeprik- ken toedienenzij zijn aan elkander gewaagd. Wat het resultaat van dit alles zal zijn, valt nóg kwalijk te zeggen doch zeker is, dat het verloop van de onderhandelingen evenveel aandacht verdient als de gebeurtenissen in Eur°Pa' Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 106