13 landsch-Indië de eenige oeverstaat is, aansluiting is gezocht bij de voor vorengenoemde Conferentie ontworpen regelen m). Blijkens dit artikel is te verstaan onder N.-I. wateren, d.i. het N.-I. watergebied „de N.-I. territoriale zee benevens de N.-I. binnenwateren" (d.z. „alle wateren, gelegen aan de landzijde van de N.-I. territoriale zee, met name ook alle rivieren, kanalen, meren en plassen binnen N.-I."). N.I.-territoriale wateren, d.i. het N.-I. zeegebied „de N.-I. territo riale zee, benevens het aan de landzijde van de territoriale zee gelegen gedeelte van a. de kustzee b. het watergebied van baaien, zeearmen, rivier- en kanaalmondingen" x22) Gelet op de omschrijving van het rechtsgebied in artikel 1, lid (1) van de N.P. 1939 is van grooter practisch belang de definitie, welke hoogergenoemde ordonnantie geeft van het begrip territoriale zee. Hieronder wordt verstaan (cursief de minder in details gaande omschrijving in artikel 1, lid (2) van de N.P. 1939) I. het zeegebied, dat zich zeewaarts uitstrekt tot op een afstand van drie zeemijlen (van zestig in den breedtegraad art. 1 lid (2) van de ordonnantie) van de laagwaterlijn van de tot het N.-I. grondgebied behoorende eilanden of gedeelten van eilanden af onder eilanden wor den mede verstaan de rotsen, riffen of banken, welke bij laagsten waterstand droogvallen en gelegen zijn op ten hoogste drie zeemijlen van de laagwaterlijn van de tot het N.-I. grondgebied behoorende eilanden of gedeelten van eilanden de kustzee tot op een afstand van drie zeemijlen van zestig in den breedtegraad, gerekend van de laagwaterlijn. met dien verstande, dat A. ter plaatse van een baai, zeearm, rivieren- of kanaalmonding, waarvan N.-I. de eenige oeverstaat is, die afstand van drie zee mijlen wordt gemeten van een rechte lijn af, dwars door de opening van zulk een baai, zeearm, rivier- of kanaalmonding getrokken indien bedoelde opening tien zeemijlen overschrijdt, zal de lijn worden getrokken dwars door de baai, zeearm-, rivier- of kanaal monding, zoo dicht mogelijk bij den ingang op het eerste punt waar de opening tien zeemijlen niet overschrijdt w) Met betrekking tot baaien wordt die afstand van drie zeemijlen gemeten van een rechte lijn af, dwars door de opening van de baai getrokkenindien de opening van de baai meer dan tien zeemijlen bedraagt, zal die lijn worden getrokken zoo dicht mogelijk bij den ingang op het eerste punt, waar de breedte de tien zeemijlen niet overschrijdt. ^1 Zie Volksraadstukken, zittingjaar 19341935, Onderwerp 84, Stuk 3, M(emorie) v(an) T(oelichting) op het ontwerp-ordonnantie 1935, blz. 8. De in artikel 1 van deze bij Stbl. 1935 no. 497 vastgestelde ordonnantie voorko mende definities zijn behoudens een enkele verduidelijking onveranderd over genomen in de ordonnantie 1939 (Zie de M.v.T. op het ontwerp Volksraad stukken 19391940. Onderwerp 3, stuk 3, blz. 12 en stuk 5, blz. 1). w) M.v.T.De definitie van de territoriale zee omvat niet de baaien, zeearmen, rivier- en kanaalmondingen voorzoover die gelegen zijn binnen de lijn getrokken nabij de opening dier baaien etc., ter plaatse waar die opening tien mijlen niet overschrijdt. Ook deze wateren zijn derhalve in volkenrechtelijken zin binnenwateren, waarover een volledige jurisdictie kan worden uitgeoefend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 15