4. WEERBAARHEIDSGEOLOGIE (I) door Ir. A. HARTING, Hoofd der Afdeeling Geologisch-Technische Onderzoekingen van den Dienst van den Mijnbouw. Inleiding. De bedoeling van dit artikel is, belangstelling te wekken voor de toepassing van de geologische wetenschap op militaire proble men (Militargeologie, Kriegsgeologie, Wehrgeologie, military geologyhet best te vertalen door weerbaarheidsgeologie of militaire geologie). Van een volledige behandeling van het onder werp kan hier geen sprake zijn daarvoor wordt verwezen naar de reeds vrij uitgebreide literatuur, waarvan men een opgave vindt in de hierachter vermelde werkjes van WasmuncL en Kranz. Er zullen slechts enkele grepen worden gedaan, waarbij soms gelegenheid zal zijn te wijzen op wat voor Indië meer in het bijzonder van belang is te achten, een kwestie, welke echter alleen door een militair onderlegd geoloog, op de hoogte van de operatieplannen volledig zal kunnen worden beoordeeld. Meer dan 100 jaar geleden in 1826 wees de Beiersche geniekapitein Von Grouner reeds op de beteekenis van de ,,Geo- gnosie" een in onbruik geraakte term voor wat wij thans geologie noemen voor het voeren van oorlog, en reeds van 1868 dateeren de woorden van den Engelschen generaal Portlock „The soldier (also) may find in geology a most valuable guide in tracing his lines both of attack and defense". Toch zijn eerst in den Russisch-Japanschen oorlog van 1904/05 bij het Russische leger oorlogsgeologen werkzaam geweest. Volkomen onvoorbe reid en militair ongeschoold stonden deze geologen voor een moeilijke taak hun prestaties waren dan ook nog slechts gering. Leering werd er niet uit getrokken. Bij het begin van den wereld oorlog waren de Russen in dit opzicht evenmin paraat als de andere legermachten. Wel had in Duitschland majoor Kranz sinds 1912 met nadruk op de noodzaak van de toepassing der geologie in den oorlog gewezen, maar zijn woorden vonden geen weer klank. Eerst in den grooten oorlog is overtuigend gebleken, dat kennis van de geologie een beslissende factor kan zijn in een 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21