ken aan de militaire geologie en wordt hare beteekenis voor de moderne krijgswetenschap onderschat". Hier in Indië werden door de Afdeeling Geologisch-Technische Onderzoekingen van den Dienst van den Mijnbouw wel talrijke adviezen verstrekt over den aanleg van vliegvelden en water voorziening, maar van feitelijke samenwerking tusschen militai ren en geologen is nooit sprake geweest. De omstandigheden zijn hier in menig opzicht geheel anders dan in Europa en men is geneigd te veronderstellen, dat van de toepassing der geologie op de militaire problemen weinig heil is te verwachten. Wij hopen aannemelijk te kunnen maken, dat de weerbaarheidsgeologie ook bij de verdediging van onzen archipel in menig opzicht van nut zal kunnen zijn. Achtereenvolgens zal thans een en ander worden meegedeeld omtrent de beteekenis van de kennis van den ondergrond voor stellingbouw, mineeren, bewegingsoorlog, inundatie, watervoor ziening, bouwstoffen voor beton en wegenbouw, aardtelegrafie, radiotelegrafie op korten afstand, kustverdediging, de bestrijding van giftige gassen en camouflage. Stellingbouw. In den stellingoorlog, welke zich voor een groot deel ondergronds afspeelt, is de militaire geologie tot ontwikkeling gekomen en heeft zij haar meest markante successen behaald. De bodemgesteldheid is hier uiteraard een factor van groot gewicht. Van gunstige verhoudingen moet zooveel mogelijk partij worden getrokken, terwijl men ongunstig terrein moet trachten te vermijden. Bij het aanleggen van loopgraven moet men vooral rekening houden met de mate van de bewerkbaarheid en de stabiliteit van den bodem alsmede met den grondwaterstand, terwijl voor tunnels en ondergrondsche schuilplaatsen bovendien het weerstandsver mogen tegen beschieting en bommen een factor van beteekenis is. Groote aandacht moet worden besteed aan het drooghouden van de stellingen. Dit eischt nauwkeurige kennis van het laag- profiel, de doorlatendheid van het gesteente en de grondwater verhoudingen. Loopgraven in slecht water doorlatenden en gemak kelijk afsohuivenden kleigrond komen in den regentijd spoedig in verval. Is de bodem voldoende doorlatend en de grondwaterstand laag, dan zakt het water van zelf weg. Rekening dient dan echter te worden gehouden met mogelijke stijging van het grondwater in den regentijd, bij bandjir, of tengevolge van kunstmatige inundatie, waardoor de stelling onder water zou kunnen komen. Vaak is de ondergrond opgebouwd uit afwisselende, doorlatende en ondoorlatende lagen en kan het water in diepere lagen worden afgeleid. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24