Fig. 5. Draineering van een ondergrondschen schuilplaats. Ten behoeve van den bouw van stellingen maakte men gebruik van gewone geologische kaarten, voorzien van een uitvoerige toe lichting omtrent de militaire beteekenis van de op de kaart voor komende kleuren, en voorts van stellingbouwkaarten, mineer- kaarten en grondwaterkaarten, dat zijn kaarten, waaruit direct is af te lezen, wat uit militair oogpunt van belang is zoogenaamde militairgeologische kaarten. Het reeds genoemde werkje „Kriegs- geologie" geeft als bijlage enkele fraaie voorbeelden van laatst genoemde soort van het oorlogsterrein in Frankrijk kort geleden heeft E. Sonne van een gebied in België een geologisch kaartje en enkele militairgeologische interpretaties gepubliceerd, o.a. een grondwater- en mineerkaartje 1)welke hier achter afgebeeld en besproken zullen worden. In de verhandeling van A. H. Brooks „The use of geology on the Western front" 2), zijn enkele fragmen ten afgedrukt van militairgeologische kaarten door de Amerikaan- sche oorlogsgeologen vervaardigd. Het geologische kaartje door Sonne gepubliceerd is in vereen voudigden vorm weergegeven in fig. 6. De kleuren van het origineel zijn vervangen door andere notaties, terwijl de details van de topografie zijn weggelaten. Uit een dergelijk kaartje kan de geoloog direct bouw en samenstelling van den ondergrond aflezen, maar voor iemand die niet geologisch geschoold is, heeft het weinig beteekenis. Ten einde te bereiken, dat de militairen er toch nut van kunnen trekken in den stellingoorlog, is er een uitvoerige toelichting aan toegevoegd, waarin voor de verschillende formaties alle bijzonderheden worden vermeld, welke voor stellingbouw van belang kunnen zijn, zooals watervoering, geleidbaarheid voor geluid, bewerkbaarheid, stabiliteit, bruikbaarheid als bouwstof, of 1) E. Sonne „Geologische und militargeologische Karten", Jahrb. Preusz. Geol. Landesanst. 56, 1935, blz. 192. Ook opgenomen in K. von Bülow „Wehrgeologie", 1938, blz. 25. U.S. Geological Survey, Prof. Pap. 128, 1920, p. 85-124. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 27