wikkelen, hetgeen leidt tot het innemen van groote fronthreedten, een inzet van veel troepen in de vuurlinie en een zwakke diepte- echelonneering. Ook in de toepassing van het beginsel van eco nomie is de vier-indeeling beslist in het voordeel in vergelijking met de drie-indeeling. Vóór de intrede van de mitrailleurcompagnie bij het bataljon werd dan ook vrijwel algemeen ten aanzien van de compagnieën de vier-indeeling toegepast, in ons leger nog tot zeer kort geleden. Deze vervanging van een fuseliereenheid door een mitrailleur compagnie beteekent ongetwijfeld een aanwinst in de gevechts kracht (vuurkracht) van het bataljon, aangezien het vuurgevecht van beslissende beteekenis is voor alle gevechtshandelingenook biedt zij nieuwe mogelijkheden voor de toepassing van het begin sel la réunion des moyens. Daarnaast dient echter geconstateerd te worden, dat de stootkracht van het bataljon is verminderd, welke vermindering zich zoowel bij een beslissende actie als bij een actie van secundair belang noodwendig moet doen gevoelen. De compagnie is samengesteld uit vuurgroepen en stootgroepen. De vorming van deze vuurgroepen en stootgroepen tot organieke verbanden berust eveneens op tactische gronden. Zij zijn echter van anderen aard dan die welke gelden voor de groote infanterie- eenheden, het regiment en het bataljon. De indeeling en de samenstelling van de lagere verbanden wor den nl. in hoofdzaak beheerscht door den eisch van een doelmatige aanvoering, de noodzakelijkheid van vervanging of versterking en den eisch van verspreiding van de onderdeelen zulks ter ver mindering van de zichtbaarheid en de kwetsbaarheid, zoomede door den eisch om gebruik te kunnen maken van elk voordeel, dat het terrein biedt. Op grond van vorenstaande eischen zijn vuur- en stootkracht samengevoegd in de gevechtsgroep, deze gevechtsgroepen (2 a 3) vereenigd tot manoeuvre-eenheden, de sectiën. x) Ook t.a.v. de compagnie kan o.i. worden gezegd, dat de vier- indeeling de voorkeur verdient boven de drie-indeeling. De aan voering van de compagnie vier-indeeling biedt meer mogelijk heden dan de compagnie drie-indeeling, o.a. voor de doorvoering kunnen meer eenheden in reserve worden gehouden. De manoeu vre-mogelijkheden voor de 4-sectiëncompagnie is derhalve groo- 35 x) Gedurende de afgeloopen jaren was in de militaire literatuur een stroo- ming waar te nemen gericht tegen het vereenigd houden van vuurkracht en stootkracht in de kleinste verbanden, de gevechtsgroep. De sectie zou dan de basiseenheid, de celluie élémentaire, van de infanterie moeten zijn. T.a.v. de benaming manoeuvre-eenheid wordt aangeteekend, dat zij verband houdt met de omstandigheid, dat de sectie, bestaande uit meer dan één collectiej wapen en uit stootkracht, de kleinste eenheid, is, waarin de ele menten vuur, beweging en stootkracht doelmatig en in onderling verband kunnen worden ingezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 37