Na dit uitstapje op het gebied van de manoeuvre, keeren wij terug naar de eenheden van de frontgroep zelve en wel t.a.v. haar taak na het bereiken van de door haar te bezetten objecten. Zooals hiervoren reeds werd gezegd, bepaalt de actie van de frontgroep zich alsdan tot het defensief, gepaard met het doen verrichten van verkenningen tegen 's vijands front en vleugels. De breedte van de vast te houden strook zal veelal de frontgroep noodzaken tot het innemen van een breede en ondiepe opstelling, met eenige echelonneering in de diepte nabij belangrijke, zwakke of gevaar lijke gedeelten. Bij het in te nemen breede front, zal zich ook hier het gemis aan een vierde fuseliereenheid doen gevoelen. Maar dit gemis wordt ruimschoots gecompenseerd door de grootere doseering aan zware infanteriewapens, in het bijzonder van de mitrailleurs De bij den aanvang van den naderingsmarsch aan de fuselier- compagnieën toebedeelde zware infanteriewapens stellen deze eenheden in staat tijdelijk breede fronten in te nemen, terwijl de in de hand van den bataljonscommandant gebleven mitrailleurs en mortieren ingezet kunnen worden voor het bestrijden van terreinstrooken gelegen tusschen door de fuseliercompagnieën bezette objecten en voor beveiliging der vleugels. Hierbij wordt opgemerkt, dat de aanvankelijk ter beschikking van de voorcom pagnieën gestelde mitrailleurs en mortieren, voor zoover niet meer bepaaldelijk bij die onderdeelen noodig, weer onder de bevelen van den commandant van de mitrailleurcompagnie worden gesteld, en dus weer geheel ter beschikking van den bataljonscommandant komen. We zien derhalve dat in dit stadium de mitrailleurs en mortieren kunnen worden ingezet tot steun van de fuseliercom pagnieën hetzij door eerstgenoemde bij die eenheden in te deelen (ingedeeld te laten), dan wel door de compagnieën centraal te doen steunen, en bovendien naast de fuseliereenheden met een eigen taak in het te organiseeren verdedigingssysteem. De vraag doet zich voor of bij het vorige stadium van de nade ring (bij het 'terugwerpen van vooruitgeschoven afdeelingen) uit mitrailleurs en/of mortieren te vormen vuurorganen niet even eens een overeenkomstige taak kan worden toebedeeld, m.a.w. of bij het stuiten op weerstand, b.v. een peloton mitrailleurs waarbij een kleine dekking, niet kan worden ingezet ter overvleugeling van den weerstand teneinde na het bereiken van dien vleugel te ageeren tegen den nog standhoudenden vijand. In beginsel moet een dergelijk gebruik van zware infanteriewapens o.i. worden veroordeeld. Mitrailleurs en mortieren zijn wapens, welke tot taak hebben de fuseliereenheden te steunen en te beschermen, waartoe zij in stelling behooren te staan en in stelling behooren te blijven tot de afstand tot de te steunen onderdeelen een (eche- longsgewijze) stellingverwisseling noodig maakt. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 42