ontstaat ongedurigheidwordt de angst beheerscht, dan is de activiteit meer gefixeerd. Door zenuwsloopende invloeden dreigen de zwakheden in 's menschen geestesleven de overhand te krijgen, hetgeen kan leiden tot de meest ernstige stoornissen in de lichamelijke en geestelijke functies. Of, zooals Mj. Sandiford in „War Neuroses" zegt (Jour nal of the R.A.M.C., 1938, nr. 4) „het conflict tusschen moreel en zelfbehoud is de eigenlijke oorzaak van de oorlogsneurosen". Het is nuttig te weten dat de neurosen van hysterischen aard waartoe de eenvoudige van geest meer gepraedisponeerd is dan de meer ontwikkelde voor wat betreft herstel met geschikt heid voor den dienst te velde, een slechte prognose hebben. Wegens het practisch belang is hierop wat uitvoerig ingegaan. Of om nogmaals Sandiford aan te halen De prophylactia tegen het „zich laten gaan" zijn tucht, spe ciaal zulftucht, en het voorkomen van chronische vermoeienis (op tijd slapen). Wordt dit „zich laten gaan" in het begin ongemoeid gelaten, dan kan het snel van kwaad tot erger komen. Een troe penofficier dient een fijn gevoel voor de begin-verschijnselen te bezitten. De tucht opvoeren en daarnaast chronische vermoeienis zooveel mogelijk voorkomen zijn elegante middelen om zenuw- sloopenden invloeden het hoofd te bieden (rust na iedere 50 minu ten op een marsch, ook als vermoeidheid zich nog niet doet ken nen, is geen overbodige luxe doch een noodzakelijkheid). 50 Een ieder is „bang" wie dat gevoel niet bedwingt, ofschoon daartoe in staat, en daaraan tcegeeft en er zich door laat beïnvloeden is laf. Het moreel van den soldaat is de verworven eigenschap, welke in goed geoefende troepen het instinct tot zelfbehoud nivelleert. Officie ren moeten veel meer onderwezen worden in „man-mastership", waar onder S. verstaatkennis van de psychologie van den soldaat en van de physiologieJ) van diens werk. De ontstaanswijze der belangrijkste legerziekten. Malaria wordt verkregen door den steek van bepaalde muskieten nl. vrouwelijke anophelinen 2), welke minstens 14 dagen tevoren malaria- kiemen bevattend bloed hebben opgezogen. Niet eerder dan 711 dagen na den steek van de geïnfecteerde muskieten kan de malaria-aanval uit breken. Doch dit tijdsverloop kan ook maanden bedragen. Malaria is door geen geneesmiddel met zekerheid te voorkomen. Chinine wordt prophylactisch in malaria-streken verstrekt, niet omdat daarmee malaria voorkomen kan worden, doch om het uitbreken van den aanval te verschuiven en den aanval zelf minder hevig te doen zijn en aldus de validiteit van den troep gedurende den tijd, dat prophylactische chinine wordt gebruikt, op peil te houden. Tn sommige streken staat men verbaasd over het aantal malariagevallen, terwijl er schijnbaar geen muskieten zijn. Dit verschijnsel, „malaria zonder 1) Leer der levensverrichtingen. 2) De ontwikkeling van ei tot muskiet duurt 14 dagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 52