52 zins den weerstand tegen een volgende, doch niet tot 100 Neemt de algemeene weerstand af door ondervoeding, chronische vermoeienis, minder gunstige hygiënische omstandigheden, speciaal die van de behuizing e.d. dan kan een opflikkering van de eerste infectie ontstaan of eene nieuwe van ■buiten af plaats vinden (re-infectie), welke beide ernstige tot doodelijke vormen kunnen aannemen. Tuberculose is zeer verbreid, zoodat de besmettingskans groot is iedereen is (en blijft) er vatbaar voor. Hoe gunstiger de hygiënische omstandigheden zijn, des te grooter is de kans dat de infecties worden overwonnen, c.q. niet „aanslaan" of niet weer opflikkeren. En omgekeerd Longontsteking, de oorzaak in ons leger van ongeveer een derde van alle sterfgevallen bij niet-Europeanen, ontstaat onder invloed van de twee fac toren verlaagde weerstand, speciaal door kouvatten en vermoeienis, en infectie door kiemen, welke öf reeds langen tijd op de slijmvliezen aanwezig waren of daar kortelings terecht zijn gekomen. De invloed van kouvatten is groot. Wanneer bijv. te Amsterdam plotseling een scherpe Noord-Oosten wind opsteekt, worden in de ziekenhuizen bij voorbaat reeds bedden gereed gehouden voor lijders aan longontsteking. Recruten vormen een groep van militairen met minder weerstand dan de oudere soldaten, èn doordat zij nog niet gewend zijn aan den dienst èn door hunne verplaatsing naar een nieuwe omgeving, naar een milieu, waaraan hun lichaam nog niet is aangepast. In elk debat tusschen troepenofficier en officier van gezondheid over het behandelen van soldaten als „juffershondjes", wordt de troepenofficier geleid door zijne directe waarneming, welke de schadelijke gevolgen van vermoeienis niet of moeilijk kan ontdekken, de medicus door het ervaringsfeit, dat de door vermoeienis of andere oorzaken acuut of chronisch verlaagde weerstand den kiemen van longonsteking, tuberculose e.a. een mooie kans geven Er is geen „dankbaarder" wezen dan een ziektekiemals er één een „Blitzkrieg" weet te voeren, is het de ziektekiem Pest is een rattenziekte. Zoodra de rat dood is, zoeken zijn vlooien een nieuw object om bloed te zuigen, liefst een andere ratis die niet aanwezig, dan een mensch. Pestbestrijding is rattenbestrijding. Doordat een rat zich snel vermenigvuldigt, heeft zij behoefte aan rustige nesten en aan veel voedsel. Daar een rat een uiterst slim dier is, zoekt zij ongaarne tevergeefs, vermijdt plaatsen waar zij niet rustig kan nestelen of geen voedsel vindt. De mensch dient dus te zorgen, dat in zijn onmiddellijke omgeving geen plaats is tot nestelen van ratten en geen voedsel of voedselresten aanwezig zijn. Gewoonlijk zal dus bij aanwezigheid van ratten op die plaats de hygiëne te wenschen overlaten. Beri-Beri, de gevreesde tropenziekte, ontstaat onder invloed van een tekort aan vitamine Bi. Het tekort kan zijn absoluut of relatief. Van een relatief tekort spreekt men, wanneer de toevoer voor normale omstandigheden vol doende is, doch het verbruik hooger is dan normaal. Een verhoogd quantum is noodig o.a. bij spierarbeid, bij het gebruik van koolhydraatrijke voedings middelen, zooals rijst, brood en aardappelen, en mogelijk ook bij koortsige toestanden. Soldaten, speciaal te velde, behoeven daarom, vooral indien rijst het hoofdvoedsel is, een extra hoeveelheid vitamine Bi. Wat is rationeeler dan hun, geboren rijsteters, dit toe te voeren met het hoofdvoedsel Het zou ons te ver voeren, indien wij alles wat met beri-beri, vitamine Bi en rijstvoeding verband houdt, zouden bespreken, doch wat ieder militair moet weten is, dat zilvervlieshoudende rijst een zoodanige hoeveelheid vitamine Bi bevat, dat het de behoefte volkomen dekt. Voorwaarde is even wel, en dit is van uiterst groot belang, dat de bereiding dusdanig is dat het vitamine Bi zoo min mogelijk aan de rijstkorrel wordt onttrokken. Het is nl. zeer oplosbaar in water, zoodat zilvervliesrijst, drie maal gewasschen en met de hand doorkneed, practisch alle vitaminen heeft verloren. Hoe korter en hoe voorzichtiger de zilvervliesrijst wordt gewasschen en hoe korter zij wordt gekookt (niet te verwarren met stoomen), hoe beter. Volstaan dient

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 54