10. DE MOBILISATIE VAN 1939/1940 (V). In Nederland deden zich behalve eenige neutraliteitschendingen door vliegtuigen, eenige gevallen van militaire- en handelsspion- nage voor. Het feit, dat in de defensiezone door onbevoegden de uniform der Kon. Landmacht werd gedragen, alsmede het smokkelen van een groot aantal uniformen van het Ned. leger naar een buurstaat bewijst, dat men in alle opzichten op zijn hoede moet zijn. Met de mogelijkheid dat een eventueele vijand listen toepast, welke vroeger als minderwaardig zouden zijn gequalificeerd en deswege voor toepassing nooit in aanmerking zouden zijn gekomen, dient thans rekening te worden gehouden. Eenige arrestaties van Neder landers en Duitschers hadden plaats. Ook op handelsgebied schijnen geheime gegevens naar het buitenland te zijn verstrekt. Eenige ambtenaren werden naar aanleiding hiervan gearresteerd. Het is zeer te betreuren dat er Nederlanders te vinden zijn, die op vorenstaande wijze hun vaderland verraden en hun landgenoo- ten in ernstig gevaar brengen. Mogen krachtige repressieve maat regelen alsmede een juist geleide propaganda- en inlichtingen dienst aan deze misstanden spoedig een einde maken. Andermaal gingen eenige groote koopvaardijschepen (de Sliedrecht en de Tajandoen) verloren; eerstgenoemde werd getorpedeerd. M.b.t. de Tajandoen kon nog niet met zekerheid worden uitgemaakt of zij op een mijn liep dan wel werd getorpe deerd. Verschillende menschenlevens waren hierbij te betreuren. De kosten van de mobilisatie van de weermacht in Nederland bedragen per dag 1,7 mm. Een aanvullend crediet van 100 mm werd zonder discussie gevoteerd. De opperbevelhebber van land- en zeemacht stelde in overleg met de betrokken burgerlijke autoriteiten een verordening vast voor alle gemeenten in Nederland. Krachtens deze verordening kunnen inwoners worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden, waaronder begrepen het herstellen van schade aan wegen, bruggen en soortgelijke werken (door militaire ope raties, luchtbombardement en mil.transporten)het aanleggen en opruimen van versterkingen, het aanleggen en opruimen van hindernissen en versperringen en het aanleggen, herstellen en afgraven van waterkeeringen (daaronder begrepen strandoever- verdedigingen)Alle mannen van 18 t/m 59 jaar, die 'hiertoe geschikt zijn, zijn verplicht op het eerste bevel aanwezig te zijn 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69