en werkzaamheden te verrichten. Het bevel kan worden gegeven door den officier, die met de werkzaamheden is heiast of namens hem door den burgemeester. Het bevel zal in de eerste plaats gegeven worden aan hen, die bijzonder geschikt zijn voor de ver- eischte werkzaamheden, terwijl voorts eerst de jongeren in aan merking komen. Verschillende vrijstellingen zijn genoemd, o.a. geneeskundigen en geestelijken. Loon wordt toegekend. Niet vol doen aan de oproeping is strafbaar met hoogstens 3 mnd hechtenis. M.b.t. de uitbreiding van de vloot zeide Z. Exc. Dijxhoorn op 12 December j.l. in de He Kamer o.m. Een zestal onderzeebootjagers a 395 ton zal op stapel worden gezet. Deze scheepjes hebben een lengte van 65 m, een breedte van 6,8 m en een diepgang van 2 m. De maximum snelheid bedraagt 24 mijl. De bewapening bestaat uit 40 mm mitrailleurs en diepte bommen. In Indië had op 18 December 1939 de overgave plaats van het Commando der Zeemacht in Ned.-Indië en van het Beheer van het Departement der Marine. Bij deze plechtigheid, welke v.w.b. eerstgenoemd gedeelte „aan boord van een der te Tandjong Priok liggende oorlogsschepen" plaats had, werden redevoeringen ge houden door Z. Exc. Vice-Admiraal H. Ferwerda en den Schout hij Nacht C. E. L. Helfrich, respectievelijk aftredend en optre dend Vlootvoogd. Admiraal Ferwerda zeide daarbij o.m. het vol gende, daarbij doelende op den zeeslag bij Montevideo Wat moed, beleid, geoefendheid en offensief geestvermo gen vermogen, werd ons in de afgeloopen week getoond, toen kanonnen van 15 en 20 cm zegevierden over die van 28 cm en lichte kruisers een schip, zwaar bewapend en sterk gepantserd, tot wijken dwongen. Snelheid en beweeglijkheid zullen in dezen strijd belang rijke factoren zijn geweest, doch bewezen werd weer, dat men niet te veel in cijfers en getallen moet denken en dat men zich niet te veel op het materieel-standpunt mag plaat- 68 Iedereen is het er over eens, dat de maritieme defensie van Indië versterkt moet worden. De adviezen uit Indië worden nu met groo- ten spoed bestudeerd en daarna zal de regeering niet talmen met het nemen van een beslissing. Tot zoolang kan er hier niets verder over worden gezegd. De regeering is niet gevoelig voor een sfeer van roman tiek en sentiment. Te zijner tijd zal de regeering nuchter-zakelijk haar plannen verklaren en verdedigen. Een vervanger van de „Van Ewijck" staat reeds op stapel, de „Jan van Gelder" is bijna hersteld. De noodige paravanes zijn voor onze Marine aanwezig. De capaciteit der scheepswerven van de groep-B is ruimschoots voldoende voor den marineaanbouw. Voor de veiligheid van de koopvaardij is een commissie benoemd. Deskundige mededeelingen betreffende de mogelijkheden van vloot- versterking door zee-officieren is nog geen ontoelaatbare propaganda.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 70