sen. Het zijn nog altijd de personeelsfactoren, die beslissen over de uitkomst van een niet te ongelijk gevecht. Op 20 December vertrok Admiraal Ferwerda naar Nederland, o.m. uitgeleide gedaan door tal van officieren van leger en vloot. De groote waardeering voor dezen vlootvoogd, welke algemeen uit de persartikelen sprak, bewijst de groote verdiensten, welke de Admiraal voor Ned.-Indië en voor de Koninklijke Marine in het bijzonder heeft gehad. Wij wenschen Z. Exc. een goede reis en welverdiende rust in het vaderland. Voor de Gouvernementsmarine zullen twee motorschepen a 2200 ton worden gebouwd. Deze schepen, welke een snelheid zullen krijgen van 18 mijl, zullen mede ingericht worden voor mijnenlegger. De gebruikelijke aflossing en oefening van de tot het leger be- hoorende militie- en landstormplichtigen had ongewijzigd voort gang. De verhooging der materieele uitrusting van het leger ging hoewel vertraagd evenals de voorraadvorming gestadig voort. Bij Kon. Besluit van 20 Nov. 1939 nr. 30 (Ind. Stbl. 1939 nr. 704) werden in het Legerorganisatiebesluit voor Ned.-Indië eenige wijzigingen aangebracht, waarvan wij de volgende vermelden 69 A. „De Luchtvaartafdeeling" is omgezet in „De Militaire Lucht vaart." Het Departement van Oorlog is uitgebreid met „de Xlle Afdeeling het Hoofdkantoor der Militaire Luchtvaart." Het Hoofdkantoor staat onder den inspecteur, tevens commandant der militaire luchtvaart, die den rang kan bekleeden van generaal- majoor. Tot het wapen der militaire luchtvaart behooren de staf van het wapen, bestaande uit het hoofdkantoor, de luchtvaarttroepen en de luchtvaartdiensten, bestaande uit den vliegmedischen dienst, den technischen dienst, den radiodienst en den magazijnsdienst. Tot de luchtvaarttroepen behooren een bepaald aantal regimentsstaven, een bepaald aantal vliegtuiggroepsstaven, een bepaald aantal vliegtuigafdeelingen en het depot der militaire luchtvaart. Tot het depot der militaire luchtvaart behooren de staf, de vlieg- en waarnemersschool (met twee depotvliegtuigafdee- lingen), de valschermafdeeling, de fototechnisehe afdeeling en de luchtvaartcompagnie (waarbij de opleiding van het technisch personeel en de kaderschool) B. Tot het wapen der infanterie behooren de staf van het wapen, bestaande uit het hoofdkantoor, de veldinfanterie, de wielrijders, de vechtwagens, het korps marechaussee,

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 71