71 11. HERDENKING VAN HET 125-JARIG BESTAAN VAN DE MILITAIRE WILLEMSORDE. 30 April 1940 zal de Militaire Willemsorde honderd vijf en twintig jaar bestaan. Ingesteld bij de Wet van 30 April 1815 is deze orde, strekkende tot beloo ning van uitstekende daden van moed, beleid en trouwe, bedreven door diegenen welke, zoo ter zee als te land, in welke betrekking ook en zonder onderscheid van stand of rang, Ons en Vaderland dienen, immer bij mili tairen zoowel als bij burgers in hoog aanzien geweest. Eenmaal het onderscheidingsteeken dezer orde te mogen dragen, was en is het ideaal van ieder Nederlander, die tot de weermacht behoort. Velen waaronder ook enkele niet-militairen alsmede buitenlanders hebben in den loop der jaren door hun uitmuntende krijgsmansdaden het eeremetaal weten te verwerven. Steeds geschiedde dit met inzet van het hoogste goed, het levenvaak met verlies daarvan. De Militaire Willemsorde bestaat uit vier klassen, t.w. le klasse Grootkruis 2e Commandeur 3e Ridder 3e klasse 4e Ridder 4e klasse. Het Grootmeesterschap der orde is onafscheidelijk verbonden aan de Kroon der Nederlanden. Nadere bepalingen zijn neergelegd in het eveneens uit 1815 dateerende Reglement van administratie en discipline voor de Miltaire Willemsorde. Wet en Reglement staan op het punt te worden herzien. Wanneer men de Militaire Willemsorde noemt, dient eigenlijk gelijktijdig te worden genoemd het Eereteeken voor Moed en Trouw, ingesteld bij Kon. Besluit van 24 Januari 1839 nr. 102, hetwelk voor uitstekende daden in Onzen krijgsdienst in Ned.-Indië als belooning wordt toegekend aan diegenen, die niet behooren tot eenig Europeesch korps of van geen Europeesche afkomst zijn. Het 125-jarig bestaan der Mil. Willemsorde zal eind April 1940 in Indië feestelijk worden herdacht. Alsdan zullen zij, die het ridderkruis dan wel het eereteeken voor moed en trouw dragen te Bandoeng bijeenkomen en zullen deze zoo verdienstelijke oudstrijders nog eens vertoeven te midden van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger, welks vlag zij in kommer vollen tijd zoo hoog hielden. Het programma dier feestelijkheden omvat 30 April 1940. 8.00 vom. Wapenschouwing. 11.30 Reünie. 1.00 nam. Gezamenlijke rijsttafel. 7.30 Bioscoopvoorstelling (Militaire film). 1 Mei 1940. 8.00 vom. Vertrek tocht naar Garoet. 12.00 middag Rijsttafel te Garoet, daarna terugkeer. 7.00 nam. tot Feest in de Militaire Sociëteit. 12.00 nacht 2 Mei 1940. 9.00 vom. Kerkdienst. 6.00 nam. Bijeenkomst in de Militaire Sociëteit. Uitreiken albums en extract stamboek. Bekendmaken regeling terugreis naar woonplaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 73