73 gewenscht achtte den termijn tot medio Januari 1940 te verlengen Moet dit aan de mobilisatie geweten worden, die zes maanden na het uitschrijven der prijsvraag plaats vond Maar hoe dan ook, het marinebestuur trekt zich van de inzichten in de actieve marine, ja zelfs van het advies van den vlootvoogd in Indië zóó weinig aan, dat een ander schip dan de slagkruiser van zeventig millioen gulden per stuk niet in aanmerking komt. Hoe anders is het te verklaren, dat de plannen door een scheeps bouwkundig bureau voor zoodanig schip uitgewerkt, bereids aan de groote scheepsbouwwerven gezonden zijn, om daarop in te schrijven Zou de regeering een zoo omvattend werk, dat bij den onzekeren prijs der materialen toch niet anders dan een globaal resultaat kan ople veren, aan particuliere maatschappijen durven opdragen, als niet reeds vaststond, dat de bouw daarvan en van geen ander schip zal plaats vinden Blijkbaar is de tegenwoordige minister van defensie, in wiens opdracht dergelijke uitnoodigingen gedaan worden, volkomen overtuigd, dat in geen kleiner schip de gestelde eischen kunnen worden belichaamd. Des te vreemder doet dan een bericht in het Marineblad van October j.l. aan, waar melding wordt gemaakt van het gerucht, dat Japan plannen maakt voor den bouw van vijftien nieuwe kruisers, bewapend met acht kanonnen van 30,5 cm en met een snelheid van 32 zeemijlen per uur. Deze kruisers zouden ongeveer 16.000 ton groot zijn. Hoe is het dan mogelijk, dat onze slagkruisers, wier bewapening lichter en waarvan de snelheid slechts één zeemijl per uur meer zal bedragen, een deplacement van 26.000 ton moeten hebben Van tweeën een, of het bericht is te eenenmale onjuist en dan had een technisch weten schappelijk blad, in welks redactie toch voldoend-deskundigen zitting hebben, het gerucht niet moeten plaatsen, óf zij achtte het alleszins mogelijk zulke zware eischen van bewapening en snelheid in een veel kleiner en dus ook eenige tientallen millioenen goedkooper schip te belichamen. De drie Duitsche z.g. vestzakslagschepen, waarvan er thans twee, de Deutschland en de Admiral Scheer hun actie tegen de Britsche handelsvloot op de Oceanen ontplooien, hebben een water verplaatsing van slechts 10.000 ton, voeren zes kanonnen van 28 cm, loopen een snelheid van 26 mijl en dit brengt het gerucht omtrent de nieuwe Japansche kruisers wel in een ander licht, dat tot voor zichtigheid omtrent de thans door het ingenieursbureau ontworpen plannen noopt. Maar waarvoor moeten nu de slagkruisers der technische marine commissie tenslotte dienen, als zij in 1946 als het niet nog later wordt gereed zullen zijn Vast staat, dat als men de versterking onzer vloot alleen langs dezen weg wil bereiken, haar weerkracht nog jaren lang beperkt zal blijven tot die van het z.g. verstevigde plan 1930, dat nu plotseling onvoldoende geoordeeld wordt, alleen omdat er geen slagkruisers in zijn opgenomen. Naar het oordeel der technische commissie, dat naar wel mag worden aangenomen over eenstemt met dat van de zee-officieren, die namens den marinestaf het woord voerden, zou van een krachtige verdediging van Indië thans geen sprake kunnen zijn en in een zoo bewogen en gevaarlijk tijdperk als wij nu en in de eerstkomende jaren zullen beleven, zou daar ook weinig verbetering in te brengen zijn. Maar wanneer voortdurend slechts over twee slagkruisers kon worden beschikt waartoe een derde reserve kruiser noodig wordt zou de situatie volkomen veranderen. Aldus het oordeel der marineleiding en haar satellieten. Waarin zit dan toch die tooverkracht van slechts twee slagkruisers Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat een uitbreiding der vloot met twee zeer krachtige schepen, onze weerkracht aanmerkelijk verhoogt, maar de vraag waarom het bovenal gaat is, of het rendement van

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 75