3. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg; zie I.M.T. 1939 nr. 11). B. Het „Verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van zeeoorlog" (XHIde Haagsche Conventie van 1907 of Zeeonzijdigheidsverdrag Z.O.V.)- De Hooge Contracteerende Partijen Ten einde de verschillen van meening, die, in geval van zee oorlog, nog bestaan op het stuk der betrekkingen tusschen de onzijdige Mogendheden en de oorlogvoerende Mogendheden te verminderen en de moeilijkheden te voorkomen, waartoe deze aanleiding zouden kunnen geven Overwegende dat, indien men het niet reeds nu eens kan wor den over de bepalingen, die zich uitstrekken tot alle omstandig heden, welke zich in de practijk kunnen voordoen, het niettemin van onbetwistbaar nut is, binnen de perken van het mogelijke, algemeene regelen vast te stellen voor het geval de oorlog ongeluk kigerwijze kwam uit te breken Overwegende dat, in de niet door dit Verdrag voorziene geval len, rekening behoort te worden gehouden met de algemeene beginselen van het volkenrecht Overwegende dat het wenschelijk is, dat de Mogendheden nauw keurige voorschriften uitvaardigen om de gevolgen te regelen van den toestand van onzijdigheid, dien zij mochten hebben aan genomen Overwegende dat het voor de onzijdige Mogendheden een erkende plicht is onpartijdig op de verschillende oorlogvoerenden de door haar aangenomen regelen toe te passen Overwegende dat, in dezen gedachtengangdie regelen in beginsel tijdens den oorlog niet mogen worden gewijzigd door een onzijdige Mogendheid, behoudens in geval de opgedane ondervinding de noodzakelijkheid daarvan aantoonde voor de handhaving van hare rechten Zijn overeengekomen de volgende algemeene regelen in acht te nemen, die bovendien geenerlei inbreuk bedoelen te maken op de bepalingen van de bestaande algemeene verdragen en zijn omtrent de volgende bepalingen overeengekomen 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 7