SLAGKRUISERACTIE. Maar ook onze slagkruiseractie zal niet zoo eenvoudig zijn, als men op grond van het stilzwijgen van den marinestaf daar omtrent wellicht zou denken. Heeft de aanvaller eenmaal een operatiebasis binnen ons gebied gevestigd, dan wordt een uitge breide vliegverkenning mogelijk, die vanaf de beide eindpunten ingezet, het geheele gevaarlijke convooigebied kan omvatten. Van een verrassend optreden van onze geconcentreerde macht zal dan geen sprake meer zijn. Voorts zal onze vloot in het zeegebied buiten den Archipel haar actie ver van haar basis te Soerabaia moeten voeren en wel onder ongunstige omstandigheden, die veel overeenkomst toonen met die, waaronder der Duitsche vloot op den Oceaan ageert. Deze moet om daar te komen om Groot Brittannië heen varen en, zoo dit al gelukt zonder vijandelijke strijdkrachten te ontmoeten, kan verder op geen enkel steunpunt gerekend worden. De brandstofvoorziening zal dus per schip moeten geschieden, welke door de vijandelijke actie zeer twijfelachtig wordt. Wanneer men nagaat, wat tot dusver het resultaat geweest is van het optreden der beide Duitsche vestzakslagschepen Deutschland en Admiral Scheer, die reeds vanaf half October op den Oceaan ver blijven, dan is het succes nog maar matig. Bij hun actie worden de routes der groote Britsche convooien zooveel mogelijk gemeden, omdat daar de kans op ontdekking het grootst is. Het uitgestrekte gebied, waar zij kunnen optreden tegen den Britschen en Franschen handel,, bindt hen niet aan de convooiroutes, maar voor onze slagkruisers is het terrein van actie zeer beperkt. Voorts zullen de weersomstandig heden, die de Duitsche schepen ten goede kwamen door het zeer slechte zicht bezuiden IJsland, bij een actie nabij den equator de vijandelijke vliegverkenning eerder begunstigen en de slagkruiseractie bemoeilijken. Op grond van het bovenstaande valt dan ook geen andere conclusie te trekken, dan dat een actie onzerzijds op de verbindingswegen van den aanvaller, nadat deze een operatiebasis op ons grondgebied heejt ingericht, nimmer een zoodanig resultaat kan opleveren, dat daardoor een vijandelijke bedreiging van ons gebied zal worden afgewend. Veeleer is te verwachten, dat door de ongunstige omstandigheden, waaronder onze vloot zal moeten optreden, deze van haar basis te Soerabaia zal worden afgesneden en dan roemvol ten onder zal gaan. Wil men Indië door een vloot veilig stellen, dan zal een veel krach tiger scheepsmacht, dan met drie slagkruisers is te bereiken, noodig zijn. Men zal dan de voorstellen van de staatscommissie van 1912 moeten volgen en een eskader van de zwaarste slagschepen bouwen, dat tegen elke vijandelijke vloot is opgewassen. Zoodanige macht eischt echter zulke enorme bedragen vele hon derden millioenen alleen reeds voor aanbouw en de onmisbare basis- en walinrichtingen waarboven dan nog tientallen millioenen 's jaars komen voor de exploitatiekosten, dat dit onze financieele maar tevens onze personeele middelen ver te boven gaat. Ook het feit, dat nog jaren moeten verloopen eer groote schepen gereed kunnen zijn, terwijl zeer spoedige versterking der weermid delen noodig is, maakt, dat men een anderen weg moet inslaan, die sneller tot het doel leidt en eveneens een groote mate van veiligheid aan Indië kan geven. Daarover in een slotartikel nog een en ander.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 80