81 Wel zeer treffend werd ook dit weer bewezen door de Admiraal Von Spee, welk schip nog volkomen zeewaardig was, maar wegens een defect raken van de vuurleiding tijdens een gevecht met lichter be wapende kruisers opgeloopen, een neutrale haven moest binnen vluchten, waar het schip wel geïnterneerd zal worden, tenzij het aan een roemvollen ondergang als het eskader van zijn peet in den slag bij de Falklands-eilanden de voorkeur geeft. Als men weet, dat een granaat van 20,3 cm, het zwaarste geschut aan Britsche zijde bij dat gevecht, 120 kilogram weegt, hoeveel temeer zal dan de uitwerking van een bom van 300 kilogram zijn Elke agressie tegen ons gebied met de bedoeling daarvan een deel dan wel een bepaald punt in bezit te nemen, om dit als operatiebasis in te richten, zal den overvoer van een troepenmacht en Voorraden noo- dig maken, die door de vijandelijke vloot beschermd worden. Waar die aanval zal plaats vinden is nimmer tevoren te zeggen en om tijdig onze afweermaatregelen te kunnen voorbereiden, opdat onmiddellijk na de schending van ons gebied tot den tegenaanval zal worden overgegaan, is een uitgebreide bewakings- en verkenningsdienst noodzakelijk. In verband met de uitgestrektheid van ons gebied zal die veelomvattend zijn en de staatscommissie van 1920, die dit punt uitvoerig bestudeerde, kwam tot de conclusie, dat daarvoor noodig zouden zijn 3 kruisers, 18 jagers, 14 duikbooten en 14 groepen van watervliegtuigen, dat is dus aan bovenwaterschepen reeds meer dan de geheele vlootsterkte in Indië volgens de inzichten van minister Van Dijk zou bedragen, meer ook dan in de eerstkomende jaren is te verwachten. Aan die bewaking en verkenning zal alle aandacht moeten worden gewijd, want alleen wanneer die uitstekend in orde is, zal het mogelijk zijn de maaregelen voor een dislocatie der luchtstrijdkrachten tijdig te treffen. HET GUNSTIG MOMENT. Het voor ons gunstigste moment om onze luchtmacht in te zetten is dat, waarop de aanvaller op de plaats zijner gewenschte bestemming gekomen is en daar tot de landing zijner troepen, voorraden enz. overgaat, om aldaar een operatie-basis in te richten. Op dat oogenblik zal de aanvaller het meest trefbaar zijn, aangezien dan een groot aantal oorlogs- en transportschepen in een beperkte ruimte bijeengebracht moeten zijn en aldus een omvangrijk doel bieden aan onze bommenwerpers. Bij een der jongste landingen in grooten stijl, in de Biasbaal op 12 October van het vorige jaar door de Japanners ondernomen, om naar Kanton op te rukken, waren aldaar niet minder dan 120 schepen verzameld. De landing moet dan met sloepen plaats vinden en op dat oogenblik kan een bomaanval in groot formaat onder nomen voor den vijand ontzettende gevolgen hebben. Door die aanval len met korte tusschenpoozen te herhalen, wat alleen mogelijk is bij een groot aantal bommenwerpers en een uitstekende grondorganisatie, zal het verlies den aanvaller aan schepen en manschappen berokkend zóó groot zijn, dat deze tot mislukking gedoemd wordt. Want over welke afweermaatregelen zal de aanvaller op dat oogenblik kunnen beschikken Gelegenheid tot het opstellen van luchtafweergeschut van grooter kaliber aan den wal zal hij nog niet gehad hebben, daar dit geruimen tijd vordert, zoodat de luchtafweer beperkt blijft tot de luchtafweer - batterijen der schepen. Van het land is derhalve weinig gevaar voor onze bommenwerpers te duchten. Wat van den luchtafweer der schepen te verwachten is, maakt bij een goed geleiden luchtaanval het gevaar evenmin groot en herhaaldelijk heb ik in dit blad, o.a. in- een weer legging van het oordeel van minister Winston Churchill op dit punt betoogd, dat slechts weinig treffers te verwachten zijn, vooral nu door

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 83